Ekspresja genów w prążkowiu związana z zaburzeniami dwubiegunowymi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-07-2016, 15:41

Ekspresja genów w prążkowiu związana z zaburzeniami dwubiegunowymi

Ekspresja genów w prążkowiu części kresomózgowia odpowiedzialnej za wiele aspektów naszego zachowania, ma związek z rozwojem zaburzeń dwubiegunowych - informują naukowcy na łamach pisma "Molecular Psychiatry".

Większość dotychczasowych badań nad zaburzeniami dwubiegunowymi, zwanymi także chorobą maniakalno-depresyjną, koncentrowała się na korze mózgu. Naukowcy z The Scripps Research Institute (TSRI) w Kalifornii zidentyfikowali jednak warianty genetyczne związane z tym zaburzeniem także w prążkowiu, stanowiącym istotną część układu nagrody i motywacji.

W badaniach wzięło udział 35 osób z chorobą maniakalno-depresyjną oraz kontrolna grupa zdrowych osób. Choć wykryto jedynie 14 genów, których ekspresja różniła się w obu grupach, analiza sieci powiązanych ze sobą ekspresji genów wskazała na dwa moduły, w których występowało wiele wariantów związanych z zaburzeniami dwubiegunowymi. Jeden z tych modułów był charakterystyczny tylko dla prążkowia.

Naukowcy zaobserwowali także zmiany w obrębie genów związanych z funkcjonowaniem układu odpornościowego i metabolizmem komórek.

- Nie wiemy, czy te zmiany są przyczyną choroby, czy też jej rezultatem. Zidentyfikowane przez nas markery genetyczne mogą jednak w przyszłości pomóc opracować lepsze metody diagnozowania i leczenia zaburzeń dwubiegunowych - komentuje autor badań dr Ron Davis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH