Elektroniczny implant skontroluje nowotwory

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   15-09-2011, 10:22

Niemieccy naukowcy opracowali procesorowy implant, który wszczepiony pacjentowi, kontroluje rozwój nowotworu - poinformował magazyn "Technology Review".

Urządzenie o wielkości 2 cm, nazwane IntelliTuM (Intelligent Implant for Tumor Monitoring), ma obudowę z plastiku używanego do przeszczepów i przetestowanego toksykologicznie. Implant opracował zespół z Heinz-Nixdorf Institute for Medical Electronics (HNIME) na Uniwersytecie Technicznym w Monachium.

Urządzenie jest instalowane przy użyciu laparoskopu.

Wewnątrz implantu umieszczony jest czujnik, procesor i chip sieci bezprzewodowej o zasięgu kilkudziesięciu centymetrów. Czujnik dokonuje pomiarów poziomu tlenu w płynach ciała w bezpośrednim otoczeniu nowotworu. Nagła zmiana poziomu tlenu, świadczy o tym, że nowotwór zaczął się rozrastać.

Rozwiązanie sieci bezprzewodowej, zainstalowane w IntelliTuM pozwala na przekazywanie wyników pomiarów od razu do notebooka bądź komputera lekarza. Pomiary mogą być też odczytywane np. przez domowy notebook pacjenta i przesłane od razu lekarzowi przez automatycznie wysyłany e-mail.
Urządzenie jest przeznaczone zwłaszcza do wykorzystania w terapii nowotworów, które rosną powoli, ale bardzo szybko mogą zacząć się rozrastać (np. guzy mózgu czy wątroby) oraz do leczenia nowotworów u pacjentów starszych, gdzie zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w ostateczności, jako że mogą być niebezpieczne dla życia.

Przewagą takiego sposobu monitorowania stanu zdrowia pacjenta nad zwykle stosowanymi badaniami przy użyciu rezonansu magnetycznego, jest możliwość szybkiej reakcji na rozrost nowotworu.

Zespół z HNIME przetestował już IntelliTuM na kulturach tkankowych, obecnie zaś prowadzi doświadczenia z urządzeniem na myszach, przed skierowaniem go do testów klinicznych. Jeśli testy te będą miały pozytywne wyniki, wówczas będzie ono dostępne dla pacjentów za około 2 lata. Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH