ElleOne i Kalipoz najczęściej wyszukiwane leki w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSX/rynekaptek.pl   13-01-2016, 08:24

ElleOne i Kalipoz najczęściej wyszukiwane leki w Polsce W grudniu 2015 r. pacjenci masowo poszukiwali leku elleOne

Dostępna bez recepty „tabletka po” ellaOne była najczęściej wyszukiwanym lekiem w serwisie GdziePoLek.pl w ostatnim miesiącu 2015 roku. Drugie miejsce zajął Kalipoz Prolongatum - refundowany preparat uzupełniający niedobory potasu.

W porównaniu z poprzednim miesiącem ellaOne i Kalipoz zamieniły się pozycjami na liście najczęściej wyszukiwanych leków przez użytkowników serwisu GdziePoLek.pl. Jest to efekt poprawiającej się dostępności Kalipozu. Producent leku - koncern GlaxoSmithKline - deklarował wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym pełną obecność preparatu w aptekach od początku 2016 roku. Wcześniejsze trudności z dostępnością do tego leku wiązały się z problemami dystrybucyjno-produkcyjnymi.

Trzecim najczęściej poszukiwanym przez pacjentów lekiem był preparat na nadciśnienie Isoptin SR-E 240. Jego popularność wśród użytkowników GdziePoLek.pl to także wynik problemów z dystrybucją leków w aptekach - lek znajduje się na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP, podobnie jak inny preparat tej marki - Isoptin SR w dawce 120 mg.

Sytuacja pacjentów stosujących Isoptin SR (w obu dawkach) jest bardzo trudna, ponieważ lek ten nie ma żadnych odpowiedników (substancja czynna werapamil w postaci o przedłużonym uwalnianiu). Odstawienie preparatu może natomiast powodować u pacjentów nagły, niebezpieczny dla zdrowia wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego też na polskim rynku pojawił się Isoptin SR importowany z Bułgarii. Wywołało to niemałe zamieszanie wśród farmaceutów i pacjentów, gdyż treść na ulotce dla pacjenta była napisana cyrylicą, w języku bułgarskim.

Obok leku Isoptin SR także inne pozycje z ogłaszanej co 2 miesiące przez Ministerstwo Zdrowia listy były często wyszukiwane na GdziePoLek.pl, m.in. Xarelto oraz Torecan. Spośród leków zagrożonych brakiem dostępności pacjenci względnie rzadziej poszukiwali natomiast leku Clexane, który jeszcze do niedawna był jednym z najczęściej wspominanych w kontekście leków deficytowych.

Tymczasowe zawieszenie produkcji i dystrybucji produktów stosowanych do diagnozy i immunoterapii alergenowej, produkowanych przez firmę Stallergens Geer, było przyczyną skokowego wzrostu popularności preparatów pod nazwami handlowymi Phostal oraz Staloral. Problemy producenta wynikają z uwag dot. wdrożenia nowego system informatycznego, zgłoszonych przez Francuską Agencję ds. Zdrowia (leki produkowane są we Francji).

W grudniu pacjenci poszukiwali również szczepionek (w szczególności trudno dostępnych preparatów Pentaxim oraz Bexsero) oraz środków antykoncepcyjnych (m.in. Belara oraz Vixpo), które nie są refundowane, w związku z czym ich ceny mogą znacząco różnić się pomiędzy aptekami. Ostatnie dni ubiegłego roku to również znaczący wzrost liczby użytkowników poszukujących leku Prograf, przyjmowanego przez pacjentów po przeszczepach, który w 2016 roku istotnie podrożał wskutek zmian na liście leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH