EMA: aktualizacja zaleceń stosowania mykofenolanu i antykoncepcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   29-01-2018, 09:27

EMA: aktualizacja zaleceń stosowania mykofenolanu i antykoncepcji Agencja wydała nowe zalecenia (fot. archiwum)

EMA wydała aktualizację zaleceń dotyczących antykoncepcji i zastosowania mykofenolanu mofetylu (MMF)/kwas mykofenolowy (MPA). Badania nie potwierdzają zwiększonego ryzyka, gdy substancję przyjmował ojciec dziecka. A co z kobietami?

Dostępne dowody kliniczne nie wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych lub poronień w sytuacji, gdy ojciec dziecka przyjmował leki zawierające mykofenolan. Natomiast MMF i MPA są związkami genotoksycznymi i ryzyko takie nie może być w pełni wykluczone.

W przypadku pacjentów płci męskiej zaleca się, by oni sami lub ich partnerki stosowali skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 90 dni od zakończenia terapii.

Ryzyko dla kobiet pozostaje niezmienione. Leki zawierające mykofenolan są nadal przeciwwskazane do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Leki te są również przeciwwskazane do stosowania u kobiet w ciąży, chyba że nie ma odpowiedniej innej metody zapobiegania odrzucania przeszczepu.

Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować przynajmniej jedną skuteczną metodę antykoncepcji przed, w trakcie leczenia oraz przez 6 tygodni po zakończeniu terapii. Stosowanie jednocześnie dwóch metod antykoncepcji jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH