EMA analizuje dane dot. leku weterynaryjnego

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   01-07-2016, 14:45

EMA analizuje dane dot. leku weterynaryjnego Są skutki uboczne po stosowaniu tego leku. EMA analizuje dane

Europejska Agencja Leków przeprowadza analizę danych dla leku weterynaryjnego Velactis (kabergolina), ze względu na ciężkie zdarzenia niepożądane, m.in. zaleganie (leżące lub nie mogące się podnieść zwierzęta) i przypadki padnięć, zaobserwowane po stosowaniu tego produktu u bydła.

Velactis został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej w grudniu 2015 do stosowania w programach chowu krów mlecznych, jako pomoc w szybkim zasuszaniu.

Zasuszanie jest to procedura mająca na celu zatrzymanie produkcji mleka u krów w laktacji, aby przygotować je do wycielenia i kolejnej laktacji.

Substancją czynną produktu Velactis jest kabergolina, która blokuje uwalnianie hormonu prolaktyny, a tym samym ogranicza wytwarzanie mleka i pomaga w zasuszeniu.

Podmiot odpowiedzialny poinformował EMA o ciężkich zdarzeniach niepożądanych zaobserwowanych u bydła przy użyciu tego produktu. Oszacowano, że od marca 2016, na terenie UE krowom zostało podanych 40 000 dawek produktu.

Otrzymano 100 zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych, w tym 66  zgłoszenia dotyczące zalegania 98 zwierząt, a także, rzadziej, zgłoszenia hipotermii, hipocalcemii , (objawów klinicznych często związanych z niskim poziomem wapnia/ porażeniem poporodowym), zaburzeń żwacza (przedżołądka przeżuwaczy), biegunki, zaburzeń krążenia, ataksji (mimowolnych ruchów mięśni) i adypsji (utraty pragnienia). Niektóre z tych zdarzeń (17 zgłoszeń dotyczących 22 krów) skutkowały śmiercią zwierzęcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH