EMA: doustne retinoidy mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   04-04-2018, 10:39

EMA: doustne retinoidy mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku Ocena potwierdziła, że doustne retinoidy mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i nie wolno ich stosować w czasie ciąży (fot. archiwum)

Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła ocenę leków zawierających retinoidy i potwierdziła, że konieczna jest aktualizacja metod zapobiegania ciąży.

Ponadto ostrzeżenie o możliwości wystąpienia zaburzeń neuropsychiatrycznych (takich jak depresja, stany lękowe i zmiany nastroju) zostanie zawarte w drukach informacyjnych doustnych retinoidów (przyjmowanych doustnie).

Leki zawierające retinoidy zawierają następujące substancje czynne: acytretynę, adapalen, alitretynoinę, beksaroten, izotretynoinę, tazaroten i tretynoinę. Są one przyjmowane doustnie lub stosowane w postaci kremów lub żeli do leczenia różnych schorzeń, w tym głównie trądziku i łuszczycy. Niektóre leki zawierające retinoidy są również stosowane w leczeniu pewnych postaci nowotworów.

Ocena potwierdziła, że doustne retinoidy mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i nie wolno ich stosować w czasie ciąży. Ponadto doustne leki zawierające retinoidy, takie jak acytretyna, alitretynoina i izotretynoina, stosowane głównie w leczeniu schorzeń skóry, muszą być stosowane przez kobiety zdolne do posiadania dzieci zgodnie z warunkami nowego programu zapobiegania ciąży.

Stosowane miejscowo  leki zawierające retinoidy (aplikowane na skórę) również nie mogą być stosowane w czasie ciąży oraz przez kobiety planujące posiadanie potomstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH