EMA o bezpieczeństwie i skuteczności antybiotyków zawierających kolistynę lub kolistymetat sodowy

FARMAKOTERAPIA

Autor: urpl/ msx/rynekaptek.pl   04-11-2014, 08:02

EMA o bezpieczeństwie i skuteczności antybiotyków zawierających kolistynę lub kolistymetat sodowy Wskazania EMA (foto: sxc.hu)

Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadziła przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności produktów zawierających antybiotyki kolistynę lub kolistymetat sodowy.

W efekcie tych działań EMA zaleciała wprowadzenie zmian w drukach informacyjnych mających zapewnić bezpieczne stosowanie w ramach leczenia poważnych zakażeń, odpornych na standardowe antybiotyki.

Kolistymetat sodowy nadal jest skuteczny wobec wielu bakterii, które stały się odporne na inne popularne antybiotyki. Sprawiło to, że w ostatnich latach powrócono do stosowania polimyksyny u pacjentów, dla których nie ma innych skutecznych terapii.

Uzyskane doświadczenie wywołuje jednak zastrzeżenia co do aktualności informacji dotyczących dawkowania i sposobu w jaki organizm przetwarza lek (farmakokinetyka).

Komisja Europejska zwróciła się zatem do EMA o przeprowadzenie przeglądu dostępnych danych oraz przedstawienie zaleceń, czy pozwolenia na wprowadzanie do obrotu dla tych produktów powinny zostać zmienione, a informacje o produkcie odpowiednio dostosowane.

Więcej: www.urpl.gov.pl


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH