EMA o bezpieczeństwie stosowania mykofenolanu

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 14:43

EMA o bezpieczeństwie stosowania mykofenolanu EMA zdecydowała, że obecne dane nie wskazują na ryzyko wad rozwojowych lub poronień, w sytuacji gdy ojciec przyjmował mykofenolan, chociaż nie można całkowicie wykluczyć ryzyka genotoksyczności (fot. archiwum)

Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała zalecenia dotyczące antykoncepcji u mężczyzn i kobiet przyjmujących produkty lecznicze zawierające mykofenolan, stosowane w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionych narządów.

Wiadomo, że leki zawierające mykofenolan zwiększają ryzyko wad rozwojowych i poronienia w czasie ciąży, jeśli płód jest narażony na nie w łonie matki.

EMA zdecydowała, że obecne dane nie wskazują na ryzyko wad rozwojowych lub poronień, w sytuacji gdy ojciec przyjmował mykofenolan, chociaż nie można całkowicie wykluczyć ryzyka genotoksyczności.

W przypadku pacjentów płci męskiej, EMA zaleca obecnie stosowanie przez mężczyznę lub jego partnerkę skutecznej antykoncepcji podczas leczenia mykofenolanem i przez co najmniej 90 dni po zakończeniu leczenia.

W przypadku pacjentek ryzyko nie ulega zmianie. Leki te nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży, chyba, że nie istnieją odpowiednie alternatywne rozwiązania zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Ponadto kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować co najmniej jedną niezawodną formę antykoncepcji przed, w trakcie i przez 6 tygodni po zakończeniu leczenia. Preferowane są dwie formy antykoncepcji, ale nie są już obowiązkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH