EMA o zapobieganiu ryzyku stosowania iwabradyny

FARMAKOTERAPIA

Autor: urpl/rynekaptek.pl   05-12-2014, 15:43

Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła przegląd danych dla leku Corlentor/Procoralan (iwabradyna) i przedstawiła zalecenia mające na celu zapobieganie problemom z pracą serca.

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency; EMA) zakończyła przegląd danych dla leku Corlentor/Procoralan (iwabradyna) i przedstawiła szereg zaleceń mających na celu zapobieganie problemom z pracą serca m.in. zawałom serca i bradykardii (zbyt niskie tętno), u pacjentów przyjmujących ten lek na dusznicę bolesną. Corlentor/Procoralan stosuje się w leczeniu objawów dusznicy (ból klatki piersiowej wywołany problemami z przepływem krwi do serca) i zaburzeń pracy serca.

W przypadku stosowania leku na dusznicę, Corlentor/Procoralan można zacząć podawać jedynie jeśli tętno w stanie spoczynku wynosi przynajmniej 70 uderzeń na minutę (uderzeń/minutę). Nie wykazano, że lek Corlentor/Procoralan zapewnia takie korzyści, jak obniżenie ryzyka zawału serca lub śmierci spowodowanej zdarzeniem kardiologicznym (zgon z powodu problemów z pracą serca), należy zatem go stosować jedynie do uśmierzania objawów dusznicy. Lekarze powinni przerwać leczenie, jeśli stan pacjenta nie poprawia się po trzech miesiącach, lub jeśli poprawa jest tylko nieznaczna.

Inne zalecenia mówią, że lekarze nie powinni przepisywać leku Corlentor/Procoralan razem z lekami zawierającymi werapamil lub diltiazem, które spowalniają pracę serca, oraz że należy monitorować pacjentów w celu wykrycia migotania przedsionków (szybkie, nieregularne skurcze przedsionków). Jeśli w trakcie leczenia wystąpi migotanie przedsionków, należy dokładnie przeanalizować stosunek korzyści do ryzyka dalszego stosowania leku Corlentor/Procoralan.

Więcej: www.urpl.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH