EMA oceni wniosek o dopuszczenie biopodobnego pegfilgrastimu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gedeon Richter/rynekaptek.pl   12-03-2018, 09:03

EMA oceni wniosek o dopuszczenie biopodobnego pegfilgrastimu EMA rozpoczęła ocenę wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu biopodobnej substancji pegfilgrastim (Fot. Archiwum)

Europejska Agencja Leków zaakceptowała ponowną rejestrację biopodobnej substancji pegfilgrastim. Chodzi o biopodobny lek do Neulasty firmy Amgen – poinformowała w komunikacie firma Gedeon Richter Plc.

Ponowne złożenie wniosku nastąpiło po pomyślnym zakończeniu dodatkowego badania klinicznego, które dostarczyło danych wykazujących biopodobność (w ramach farmakokinetyki oraz farmakodynamiki) proponowanego leku i produktu Neulasta – podaje firma.

Biopodobny pegfilgrastim firmy Gedeon Richter jest obecnie analizowany przez EMA pod kątem tych samych wskazań, co oryginalny produkt.

Jak przypomina Gedeon Richter, w grudniu 2016 r. firma wycofała swój wniosek o dopuszczenie do obrotu produktu. Decyzję tę podjęto po spotkaniu Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, podczas którego wskazano, że dostarczone dane nie zezwalają na dokonanie pozytywnej oceny ryzyka.

Gedeon Richter informuje, że firma pracowała nad rozwojem i powstaniem biopodobnego pegfilgrastimu. Zgodnie z licencją i umową dystrybucyjną podpisaną przez spółkę i firmę STADA w 2015 roku, oczekuje się, że lek zostanie wprowadzony do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z oznaczeniami obydwu firm - Gedeon Richter i STADA.

Pegfilgrastim to czynnik stymulujący powstanie kolonii granulocytów ludzkich, który jest stosowany u pacjentów z chorobą nowotworową.

Stosuje się go w celu skrócenia czasu trwania neutropenii oraz zapobiegania wystąpieniu neutropenii z gorączką.

Są to skutki uboczne chemioterapii, która jest cytotoksyczna i prowadzi do zabicia białych krwinek, a finalnie właśnie do neutropenii i rozwoju infekcji – wyjaśnia firma w komunikacie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH