EMA: uwaga na leukoencefalopatię przy stosowaniu Tacfidery

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   05-11-2015, 11:14

EMA: uwaga na leukoencefalopatię przy stosowaniu Tacfidery Ryzyko wystąpienia postępującej leukoencefalopatii wieloogniskowej u pacjentów leczonych lekiem Tecfidera (fumaran dimetylu)

EMA aktualizuje zalecenia dotyczące zminimalizowania ryzyka rzadko występującej infekcji PML po zastosowaniu leku Tecfidera.

Europejska Agencja Leków wydała nowe zalecenia dla lekarzy i pacjentów odnośnie minimalizowania ryzyka wystąpienia postępującej leukoencefalopatii wieloogniskowej (progressive multifocal leukoencephalopathy - PML) u pacjentów leczonych z powodu stwardnienia rozsianego produktem leczniczym - Tecfidera (fumaran dimetylu).

PML jest rzadko występującą infekcją mózgu wywołaną wirusem Johna Cunninghama (JC). Wirus ten jest szeroko rozpowszechniony i zazwyczaj nieszkodliwy. Jednak u osób, których układ odpornościowy jest osłabiony może prowadzić do PML, z objawami przypominającymi rzut stwardnienia rozsianego, co może skutkować poważnym upośledzeniem sprawności lub śmiercią.

Jak dotąd wśród pacjentów leczonych produktem leczniczym Tecfidera, nie leczonych wcześniej innymi lekami związanymi z ryzykiem wystąpienia PML, wystąpiły trzy przypadki postępującej leukoencefalopatii wieloogniskowej. Te przypadki miały miejsce po długim leczeniu pacjentów z bardzo małą liczbą limfocytów (typem białych krwinek), utrzymującą się przez dłuższy okres.

Wiadomo, że mała liczba limfocytów występuje u niewielkiej części pacjentów leczonych produktem leczniczym Tecfidera. EMA rozpoczęła przegląd danych dla tego zagrożenia w listopadzie 2014 roku, po zgłoszeniu pierwszego przypadku PML.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH