EMA zaleca nie zmieniać sposobu stosowania kortykosteroidów w POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   17-05-2016, 10:04

EMA zaleca nie zmieniać sposobu stosowania kortykosteroidów w POChP

Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła ocenę znanego ryzyka zapalenia płuc u pacjentów przyjmujących kortykosteroidy w postaci wziewnej w celu leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

POChP to przewlekła choroba płuc polegająca na uszkodzeniu lub zablokowaniu pęcherzyków płucnych, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Inhalatory z kortykosteroidami są powszechnie stosowane w Unii Europejskiej (UE) w leczeniu POChP, a zapalenie płuc to częste działanie niepożądane związane z tym leczeniem.

W trakcie oceny potwierdzono, że stosowanie tych produktów jest związane z ryzykiem zapalenia płuc, co wiadomo od wielu lat, oraz że ryzyko to jest znaczne (1 do 10 na 100 pacjentów z POChP przyjmujących te leki). Ocena nie wykazała jednoznacznych dowodów na różnicę w ryzyku powiązanym z różnymi produktami z tej grupy.

Ogółem korzyści z przyjmowania kortykosteroidów w postaci wziewnej w leczeniu POChP nadal przewyższają związane z nimi zagrożenia i nie należy zmieniać sposobu stosowania tych leków.

Pacjenci z POChP i ich lekarze powinni jednak prowadzić obserwację pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych zapalenia płuc i pamiętać o tym, że kliniczne objawy zapalenia płuc są identyczne jak objawy pogorszenia (zaostrzenia) pierwotnej choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH