EMA zarejestrowała obinutuzumab. Pomoże chorym na PBL

FARMAKOTERAPIA

Autor: rynekzdrowia.pl/IB/rynekaptek.pl   28-11-2014, 10:08

EMA zarejestrowała obinutuzumab. Pomoże chorym na PBL Gazyvaro (obinutuzumab) zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków

Europejska Agencja Leków zarejestrowała lek Gazyvaro (obinutuzumab) firmy Roche do stosowania w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL), u których choroby współistniejące wykluczyły możliwość intensywnego leczenia.

- Jest to pierwsze poddane glikoinżynierii przeciwciało monoklonalne przeciwko białku CD20 typu 2 - wyjaśniał w czwartek (27 listopada)  podczas konferencji prof. Piotr Rzepecki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Hematologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Połączenie tego przeciwciała z limfocytem B posiadającym na swojej powierzchni białko CD20 jest dla komórki toksyczne i powoduje uruchomienie mechanizmów prowadzących do jej śmierci - dodał specjalista.

Rejestracji dokonano na podstawie wyników badania III fazy CLL11, w którym wykazano, że Gazyvaro w skojarzeniu z chlorambucylem znacznie przedłuża czas przeżycia wolny od progresji choroby, a ponadto zwiększa głębokość remisji w porównaniu ze standardowymi metodami leczenia, obejmującymi chlorambucyl w monoterapii lub schemat MabThera i chlorambucyl.

Badanie wykazało, że w grupie chorych otrzymujących schemat Gazyvaro w skojarzeniu z chlorambucylem uzyskano pierwszorzędowy punkt końcowy (przeżycie bez progresji choroby) poprzez znamienną (o 61 proc.) redukcję ryzyka pogorszenia choroby lub śmierci w porównaniu do grupy otrzymującej schemat MabThera w skojarzeniu z chlorambucylem. W grupie otrzymującej Gazyvaro mediana przeżycia bez progresji wynosiła 26,7 miesięcy, a w przypadku pacjentów z ramienia leczonego lekiem MabThera - 15,2 miesiąca.

Dodatkowe dane z badania CLL11 dotyczące leku Gazyvaro wykazały wyższe współczynniki całkowitej odpowiedzi  (21% vs. 7%) oraz dziesięciokrotny wzrost odsetka chorych bez minimalnej choroby resztkowej (37,7% vs. 3,3%) w porównaniu z ramieniem leczonym lekiem MabThera.

Zastosowanie schematu Gazyvaro z chlorambucylem pozwoliło także na wydłużenie czasu przeżycia osób z PBL, która nie była wcześniej leczona, w porównaniu z osobami otrzymującymi wyłącznie chlorambucyl.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku Gazyvaro były reakcje związane z wlewem dożylnym (ich częstość i nasilenie zmniejszały się po pierwszym wlewie), zakażenia i zmniejszenie liczby krwinek białych (neutropenia).

Dane z badania CLL11 opublikowano na łamach „New England Journal of Medicine”.

Firma Roche spodziewa się, że lek Gazyvaro zostanie wprowadzony na rynek w wielu krajach europejskich jeszcze w br. Prowadzi także badania nad zastosowaniem tego leku w leczeniu innych nowotworów krwi, w przypadku których wykazano skuteczność przeciwciał anty-CD20 i w których przyszłe terapie skojarzone mogłyby zmniejszyć lub wyeliminować konieczność stosowania chemioterapii.

Więcej: rynekzdrowia,pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH