Empagliflozyna chroni serce chorych na cukrzycę

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek   25-09-2015, 11:53

Empagliflozyna chroni serce chorych na cukrzycę   Empagliflozyna redukuje wystąpienie niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych u cukrzyków

- Dodanie empagliflozyny do dotychczasowego leczenia u chorych na cukrzycę typu 2 z wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych skutkuje istotną, 14 proc. redukcją ryzyka wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca niezakończonego zgonem oraz udaru mózgu niezakończonego zgonem – wynika z badań EMPA-REG.


Wyniki badania EMPA-REG OUTCOME® zostały opublikowane w czasopiśmie NEJM, a także zaprezentowane podczas 51. dorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (European Association for the Study of Diabetes).

W badaniach stwierdzono również istotną, 38 proc. redukcję liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych bez istotnej różnicy w przypadku ryzyka wystąpienia niezakończonego zgonem zawału serca lub udaru mózgu.

Dodatkowo leczenie z zastosowaniem empagliflozyny skutkowało redukcją ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny (redukcja o 32 proc.) oraz hospitalizacji z powodu niewydolności serca (redukcja o 35 proc.).

Jak stwierdził prowadzący badanie dr Bernard Zinman, kierownik Diabetes Centre, Mount Sinai Hospital oraz profesor medycyny w University of Toronto w Kanadzie: „Te wyniki są nowe i obiecujące dla milionów chorych na cukrzycę typu 2 zagrożonych chorobami układu sercowo-naczyniowego. Redukcja ryzyka zdarzeń sercowo naczyniowych w tym zgonu stanowi podstawę leczenia cukrzycy, jednak do tej pory w przypadku żadnego leku przeciwcukrzycowego nie wykazano związku z redukcją śmiertelności. W tym badaniu wykazano, że stosowanie empagliflozyny zapobiegało wystąpieniu jednego na trzy zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych”.

Oczekiwana długość życia chorych na cukrzycę typu 2 z wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego jest obniżona średnio o dwanaście lat, a około 50 proc. zgonów u chorych na cukrzycę typu 2 jest powodowanych właśnie przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Wpływ empagliflozyny w tym badaniu zaobserwowano po jej dodaniu do dotychczasowgo leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH