ENRY: metoda radioembolizacji w ciężkich przypadkach raka wątroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   15-07-2011, 07:19

Wyniki wieloośrodkowej oceny radioembolizacji z wykorzystaniem mikrosfer żywiczych (SIR-Spheres) u pacjentów z nieoperacyjnym pierwotnym rakiem wątroby opublikowanych w "Hepatology".

Ocena ENRY u 325 pacjentów potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo radioembolizacji w ciężkich przypadkach raka wątroby oraz pozwala rozpoznać przypadki choroby, dla których leczenie może okazać się skuteczne.

 

Ocena dokonana u 325 pacjentów z nieoperacyjnym pierwotnym rakiem wątroby (nieresekcyjnymi przypadkami hepatocellular carcinoma), którzy byli leczeni przez zespoły specjalistów chorób wątroby, onkologów, radiologów interwencyjnych i lekarzy medycyny nuklearnej w ośmiu ośrodkach w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii, udowodniła pozytywny wpływ radioembolizacji na przeżywalność chorych, w tym pacjentów z zaawansowaną postacią nowotworu, mających niewiele innych opcji leczenia – stwierdził Bruno Sangro, profesor hepatologii na Wydziale Chorób Wątroby Kliniki Uniwersyteckiej Nawarry w Pampeluna w Hiszpanii, a także przewodniczący grupy ENRY.

 

Rak wątrobowokomórkowy (Hepatocellular carcinoma - HCC) występuje u osób, których wątroba została poważnie uszkodzona przez marskość wywołaną zapaleniem bądź alkoholizmem. Jest to jeden z dziesięciu najczęściej występujących nowotworów na świecie, z niemal 750 000 diagnozowanymi rocznie przypadkami, a także trzecia przyczyna śmierci z powodu raka. Najczęściej występuje u mieszkańców regionów, gdzie zapalenie wątroby jest najczęściej diagnozowane, na przykład w krajach Azji nad Pacyfikiem oraz południowej Europy.

 

Raka wątrobowokomórkowego można leczyć tylko operacyjnie, albo przez resekcję zajętej przez nowotwór części wątroby lub transplantację tego narządu od zdrowego dawcy. Te interwencyjne metody nie są jednak skuteczne dla większości pacjentów, których przeżywalność waha się od kilku miesięcy do dwóch lub więcej lat (zależy głównie od stanu wydolności wątroby w momencie diagnozy oraz od zakresu inwazji nowotworu).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH