Entresto i Cosentyx wchodzą na europejski rynek leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Novartis/ rynekaptek.pl   19-01-2016, 10:48

Entresto i Cosentyx wchodzą na europejski rynek leków Dwie nowe rejestracje leków

Komisja Europejska zatwierdziła nowy lek łączący sakubitryl oraz walsartan, stosowany w niewydolności serca oraz wydała zgodę dla dwóch nowych wskazań leku sekukinumab (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i łuszczycowe zapalenie stawów).

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła lek łączący sakubitryl oraz walsartan, wcześniej znany pod nazwą LCZ696, w leczeniu objawowej, przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową. Lek dostępny jest w formie tabletek do przyjmowania dwa razy na dobę.

Swoją decyzję KE oparła na wynikach badania klinicznego PARADIGM-HF z udziałem 8 442 pacjentów. Badanie zostało zakończone przed czasem, kiedy okazało się, że w porównaniu do inhibitora ACE - enalaprylu - nowa terapia istotnie zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Badanie wykazało, że pacjenci z niewydolnością serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową mają istotnie większe szanse przeżycia oraz zmniejszone ryzyko hospitalizacji w grupie przyjmującej połączenie sakubitryl/walsartan w porównaniu do grupy otrzymujące standardową terapię enalaprylem. W analizie danych dotyczących bezpieczeństwa wykazano także, że nowy lek ma podobny profil tolerancji do enalaprylu.

Komisja Europejska (KE) wydała też pozwolenie na stosowanie sekukinumabu w leczeniu osób chorujących na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Sekukinumab jest pierwszym, dopuszczonym do obrotu w Europie lekiem, należącym do nowej klasy inhibitorów interleukiny 17A (IL-17A), w leczeniu ZZSK i ŁZS. To kolejne wskazanie terapeutyczne dla tego leku – wcześniej został dopuszczony do obrotu, jako terapia pierwszego rzutu w leczeniu ogólnym umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH