"Epidemia" NDM w polskich szpitalach

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.pl, LJ/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 13:43

"Epidemia" NDM w polskich szpitalach

W 2015 r. w dwunastu warszawskich szpitalach było już 19 ognisk wywołanych przez superbakterię Klebsiella pneumoniae. W ciągu pierwszego kwartału tego roku wystąpiło kolejne sześć ognisk w sześciu szpitalach.

Eksperci przyznają, że to wielka porażka systemów kontroli zakażeń szpitalnych. Do walki z bakteria wyrusza specjalny sztab ekspertów - informuje gazeta.pl.

Zakażenie wywołane przez Klebsiella pneumoniae typu New Delhi (NDM), powoduje skomplikowane zapalenia płuc. Bakteria jest oporna na niemal wszystkie antybiotyki, w dodatku łatwo się przenosi. 

NDM-1 wykryto po raz pierwszy w 2008 r. u pałeczek zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae), wyizolowanych od przyjętego do indyjskiego szpitala obywatela Szwecji.

Według prof. Timothy'ego Walsha z Uniwersytetu w Cardiff, który odkrył gen oporności na wiele antybiotyków beta-laktamowych u bakterii mogących wywoływać zagrażające życiu zapalenia płuc oraz infekcje układu moczowego, za rozprzestrzenienie się NDM-1 odpowiadają pacjenci, którzy podróżowali do Indii w celach medycznych, np. na operacje plastyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH