Epidemia w Polsce, a Sanepid bagatelizuje problem?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wiadomosci.wp.pl/rynekaptek.pl   06-03-2017, 11:45

Epidemia w Polsce, a Sanepid bagatelizuje problem? Lekarze alarmują, że wirus New Delhi się rozprzestrzenia i stanowi poważne zagrożenie

Lekarze chcą ogłoszenia epidemii bakterii o nazwie Klebsielli pneumoniae, potocznie zwanej New Delhi - superbakterii, która jest odporna na wszystkie antybiotyki. Warszawska stacja sanitarno - epidemiologiczna problemu nie widzi i uspokaja.

Bakteria New Delhi, czyli Klebsiella pneumoniae NDM jest odpowiedzialna między innymi za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych i bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią – czytamy na portalu Wirtualna Polska.

Jest odporna na wszystkie antybiotyki, co oznacza, że nie można wyleczyć wywołanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób.

Do Polski "superbakteria" dotarła w 2011 roku. Pierwsze zachorowania zanotowano w Warszawie, a kolejne w 2012 roku w Poznaniu.

W krótkim czasie liczba zachorowań zaczęła lawinowo rosnąć. Według danych z krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, w 2013 roku w całym kraju było 105 zakażonych, a w kwietniu 2016 r. ich liczba wzrosła do 1 100. W tej chwili zakażonych jest około 2 300 osób.

Zdaniem dr Tomasza Ozorowskiego, prezesa Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej, to czas, by ogłosić epidemię. – Z każdym rokiem liczba zachorowań dramatycznie wzrasta. Dotychczasowe działania nie przyniosły żadnych efektów i czas na kolejne kroki.

„Superbakteria” obecna jest w większości warszawskich szpitali i zaczyna rozprzestrzeniać się poza granice miasta. Jednak Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie uspokaja, że epidemii nie ma:

- "Epidemia" to w tym temacie bardzo niefortunnie użyte słowo. Absolutnie nie mamy z nią do czynienia – mówi Joanna Narożniak, rzecznik prasowy WSSE w Warszawie.

Więcej: http://wiadomosci.wp.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH