Epidemiolog: tegoroczna szczepionka osiągnęła niską skuteczność

FARMAKOTERAPIA

Autor: lifestyle.newseria.pl/rynekaptek.pl   05-01-2018, 12:27

Epidemiolog: tegoroczna szczepionka osiągnęła niską skuteczność Każdego roku inne szczepy wirusów grypy wywołują epidemie (Fot. Archiwum)

Skuteczność tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej wynosi tylko 10 procent. To tłumaczy wysoki wskaźnik zachorowań na grypę w tym roku w Polsce – wskazuje Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog.

Jak informuje New England Journal of Medicine, kompozycja tegorocznej szczepionki rekomendowana przez WHO dla półkuli północnej jest taka sama jak w Australii. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększonej zapadalności na grypę również w naszym kraju. Pierwsze doniesienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zdają się potwierdzać to zjawisko.

Lekarz wyjaśnia na portalu agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, iż każdego roku inne szczepy wirusów grypy wywołują epidemie, dlatego skład szczepionek jest co roku opracowywany przez naukowców na nowo.

Wnioski z obserwacji i analizy mutacji wirusów są podstawą do publikacji przez Światową Organizację Zdrowia zaleceń dla producentów, na ich podstawie tworzone są mieszaniny antygenów szczepionkowych.

- Jak jednak pokazują pierwsze wyniki z półkuli południowej, tegoroczna szczepionka osiągnęła stosunkowo niską skuteczność szacowaną na poziomie 10%. Możemy zatem domniemywać, że u nas sytuacja epidemiologiczna będzie porównywalna z tą na półkuli południowej, tym bardziej, że jesteśmy już po szczycie zachorowań w Australii - tłumaczy epidemiolog.

Więcej: https://lifestyle.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH