Escitalopram + celekoksyb lepiej zwalczają depresję

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-11-2016, 11:09

Escitalopram + celekoksyb lepiej zwalczają depresję Po ośmiu tygodniach u 78 proc. osób przyjmujących kombinacje leków zaobserwowano zmniejszenie objawów depresyjnych co najmniej o połowę

Połączenie leków przeciwdepresyjnych z lekiem przeciwzapalnym może spowodować szybsze złagodzenie objawów depresji - uważają naukowcy z Uniwersytetu Loyola w Chicago. O wynikach ich badań informuje serwis "EurekAlert".

Badania prowadzono przez osiem tygodni wśród 55 osób w wieku 18-65 lat z zaburzeniami dwubiegunowymi podczas epizodów depresyjnych. Wszyscy uczestnicy przyjmowali lek przeciwdepresyjny escitalopram.

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się cyklicznym występowaniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, przy czym te drugie zazwyczaj trwają dłużej.

Badanych podzielono na dwie grupy. Pierwsza razem z escitalopramem przyjmowała lek na zapalenie stawów celekoksyb, a druga palcebo.

Zazwyczaj antydepresanty zaczynają działać po 4-6 tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Pacjenci, którzy przyjmowali równocześnie celekoksyb zauważali poprawę już po pierwszym tygodniu.

Po ośmiu tygodniach u 78 proc. osób przyjmujących kombinacje leków zaobserwowano zmniejszenie objawów depresyjnych co najmniej o połowę, a 63 proc. osób z tej grupy twierdziło, że już zupełnie tych objawów nie odczuwa. W grupie przyjmującej escitalopram plus placebo było to odpowiednio 45 i 10 proc.

Wcześniejsze badania wskazywały, że depresja może powodować przewlekły stan zapalny w organizmie, który z kolei zaburza funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Stan zapalny spowalnia działanie leków przeciwdepresyjnych, których zadaniem jest przywrócenie równowagi biochemicznej mózgu. Celekoksyb zwalcza stan zapalny, dzięki czemu antydepresanty mogą działać skuteczniej - tłumaczy autor badań dr Angelos Halaris.

Jego zdaniem wyniki tych badań potwierdzają hipotezę, że stan zapalny u pacjentów z depresją odgrywa bardzo ważną rolę. Zmniejszenie stanu zapalnego na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju depresji mogłoby hamować coraz częściej występujące w jej przebiegu nawroty oraz wydłużać okresy remisji - dodaje badacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH