European XFEL - laser do produkcji leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2016, 15:15

European XFEL - laser do produkcji leków Laser European XFEL. Fot. xfel.eu

Opracowanie nowych lekarstw czy filmowanie reakcji chemicznych - to niektóre z możliwości, jakie da budowany w Niemczech Europejski Laser na Swobodnych Elektronach (European XFEL). W badaniach wezmą udział i polscy naukowcy.

XFEL - rentgenowski laser na swobodnych elektronach - powstaje w okolicy ośrodka badawczego DESY w Hamburgu. To międzynarodowy projekt o całkowitej wartości ponad 1,22 miliarda euro.

Polska współfinansuje budowę tego ośrodka, dzięki czemu stanie się współwłaścicielem unikatowej infrastruktury badawczej oraz wszystkich, uzyskanych dzięki niej, przyszłych odkryć i wyników prac doświadczalnych.

We wtorek, 26 kwietnia, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku spotkali się polscy naukowcy zainteresowani prowadzeniem badań z wykorzystaniem European XFEL. Wśród potencjalnych użytkowników XFEL są m.in. fizycy, elektronicy, biochemicy, biofizycy czy krystalografowie.

- Po uruchomieniu European XFEL, co ma nastąpić już w przyszłym roku, będziemy mogli przeprowadzać eksperymenty, o jakich do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć. Wspólnie chcemy pracować nad opracowywaniem lekarstw, poznawać molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek, filmować reakcje chemiczne, jak również wynaleźć nowe materiały dla przemysłu – tłumaczy dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek.

Laser na swobodnych elektronach XFEL (X-ray Free Elektron Laser) to jedna z największych instalacji badawczych na świecie.

Zakończenie budowy lasera planuje się do końca 2016 roku, a uzyskanie pierwszej wiązki użytkowej będzie miało miejsce ok. połowy roku 2017.

Urządzenie będzie generowało 27 tysięcy razy na sekundę ultrakrótkie impulsy światła laserowego o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH