Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

FARMAKOTERAPIA

Autor: GIS, NPOA, msx/rynekaptek.pl   18-11-2014, 08:00

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (foto: sxc.hu)

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach obchodzony jest każdego roku 18 listopada.

W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, który realizuje program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015”.

Zespół Ekspertów Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków (NPOA) alarmuje, że w krajach UE antybiotykooporność rośnie, zwłaszcza w przypadku powszechnie występujących bakterii, takich jak Staphylococcus aureus (MRSA), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Streptococccus pneumoniae.

NPOA przytacza dane, zgodnie z którymi w ostatnim czasie w UE pojawiały się przypadki zakażeń wywołanych przez bakterie całkowicie lub prawie całkowicie oporne na antybiotyki. Przykładami takich bakterii są pałeczki Enterobacteriaceae wytwarzające karbapenemazę oraz  wieloantybiotykooporne szczepy Acinetobacter. W leczeniu pacjentów z takimi zakażeniami brak jest dobrych opcji terapeutycznych. Leczenie często opiera się na starych i toksycznych antybiotykach, jak np. kolistyna, której skuteczność była badana w latach 50-tych i współcześnie wyniki te nie spełniłyby obecnych kryteriów badań klinicznych.

Tendencja wzrostowa antybiotykoopornych szczepów jest niepokojąca, ponieważ w fazie badań i rozwoju znajduje się bardzo niewiele związków, które byłyby potencjalnie aktywne przeciwko tym szczepom i mogłyby być wprowadzone do obrotu w okresie najbliższych 5-10 lat – ocenia NPOA.

Więcej: www.gis.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH