Farmaceuta finalistą piątej edycji konkursu INTER

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-06-2015, 10:41

Farmaceuta finalistą piątej edycji konkursu INTER

Justyna Chałubińska-Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu popularyzatorskiego INTER, organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS.

Jej projekt „1000 odcieni szarości – analiza tekstur w radioterapii raka płuca” dotyczył metody analizy obrazów radiologicznych, która może pomóc w prowadzeniu radioterapii raka płuca.

Dwa drugie miejsca zajęli mgr Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego („Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek”) oraz dr inż. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego („Jak drapieżniki odgryzają się patogenom?”).

Trzecie miejsce zajęła m.in. dr inż. Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie („One tam są – czyli jak wykryć cichego mordercę”- projekt dotyczący wykrywania pasożytów w mięsie).

Finalistami piątej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER byli także: dr inż. Piotr Bąska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie(„Pasożyty i nowoczesna technologia jako narzędzie do zwalczania chorób autoimmunologicznych i alergii”), dr inż. Katarzyna Jodko-Piórecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego („Złapać rodnik na gorącym uczynku - o obrazowaniu utleniania błon komórkowych”)  i dr Rafał Urniaż z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie („Czy można zaprojektować leki podobnie jak projektuje się ubrania?”).

Każdy z finalistów konkursu miał pięć minut na opowiedzenie o własnym interdyscyplinarnym projekcie naukowym w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody w wysokości: 120 tys. złotych (I nagroda), 100 tys. złotych (II nagroda), oraz 80 tys. złotych (III nagroda). Każda nagroda składa się z dwóch części – 80 proc. nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata.

Piąta edycja konkursu INTER była także ostatnią, ponieważ zakończył się unijny projekt „Kapitał Ludzki”, z którego był finansowany.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH