Farmacja.net w sprawie ellaOne: NRA nie wykorzystuje szansy

FARMAKOTERAPIA

Autor: mgr.farm, ms /rynekaptek.pl   28-01-2015, 10:50

Farmacja.net w sprawie ellaOne: NRA nie wykorzystuje szansy

Stanowisko zajęte przez NRA w sprawie ellaOne odbiera farmaceutom szansę na podniesienie ich roli w systemie - uważają farmaceuci i studenci farmacji zrzeszeni w portalu farmacja.net.

"Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie wobec stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej (Nr VI/2/2015) z dnia 21 stycznia 2015 roku sprawie stosowania tabletek zawierających octan uliprystalu. W naszej opinii stanowisko o tej treści wydane w tak kluczowym momencie odbiera polskim farmaceutom szansę na zwiększenie znaczenia naszej grupy zawodowej w systemie opieki zdrowotnej" - piszą farmaceuci i studenci farmacji zrzeszeni w portalu farmacja.net.

Jak dodają, publiczna dyskusja dotycząca kategorii dostępności oraz bezpieczeństwa stosowania produktu EllaOne powinna być pretekstem dla Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej do zakomunikowania potrzeby zwiększenia roli i uprawnień farmaceutów w systemie opieki zdrowotnej.

"Od kilku lat z zaniepokojeniem obserwujemy malejącą rolę naszego zawodu w Polsce, przy jednoczesnym zwiększaniu liczby preparatów w kategorii OTC. Bez działań samorządu aptekarskiego i rozwiązań systemowych funkcja farmaceuty zostanie wkrótce zdegradowana do roli sprzedawcy leków, którego głos będzie tłumiony przez wszechobecną i agresywną reklamę produktów leczniczych. Jako farmaceuci oczekujemy uprawnień, które pozwolą nam realnie racjonalizować stosowanie leków w Polsce" - piszą sygnatariusze apelu.

W ocenie grupy farmaceutów, podnoszącej kwestię statusu zawodu, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby stworzenie nowej kategorii dostępności leków, łączącej cechy Rp i OTC – leków wydawanych przez farmaceutę. W polskim systemie prawnym możliwe byłoby to między innymi poprzez rozszerzenie dotychczasowych uprawnień farmaceutów (zezwolenie magistrowi farmacji na wydanie leków z kategorii Rp oraz wypisanie recepty farmaceutycznej, nie tylko w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta).

Farmaceuci i studenci farmacji zrzeszeni w portalu farmacja.net uważają, że rozwiązanie to pozwoliłoby uniknąć kontrowersyjnych zmian kategorii dostępności między innymi preparatów zawierających octan uliprystalu, ale również fenspiryd czy furaginę. Zwracają oni uwagę na fakt, że tego typu kontrowersji w niedalekiej przyszłości będzie więcej, a to ze względu na przygotowywaną przez KE zmianę kategorii dostępności preparatu Viagra.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH