FDA: do 60 proc. pacjentów nie pamięta przyjmowanych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   15-10-2015, 10:31

FDA: do 60 proc. pacjentów nie pamięta przyjmowanych leków Przestrzeganie zaleceń farmakologicznych to ważna część procesu leczenia

Jednym z najpoważniejszych problemów wpływających na ograniczenie skuteczności terapii, a w szczególności farmakoterapii jest nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich.

Według raportów FDA  około 60 proc. pacjentów nie pamięta nazw przyjmowanych leków, 30–50 proc. chorych nie przestrzega ściśle zaleceń lekarskich, a około 20 proc. pacjentów stosuje leki, które nie zostały przepisane przez specjalistę – podaje senior.pl.

Wraz z wiekiem maleje odsetek pacjentów przyjmujących leki zgodnie z zapisami lekarskim. Pozostałymi czynnikami wpływającymi na częstotliwość przestrzegania zaleceń są złożoność terapii, częstość przyjmowania leków, czynniki ekonomiczne, objawy uboczne terapii, brak przekonania o konieczności leczenia szczególnie przy braku objawów klinicznych.

Badania wykazały, że pacjenci stosujący farmakologiczne zalecenia lekarza bardziej dbają o właściwy styl życia tj. dietę, aktywność fizyczną czy regularne badania profilaktyczne.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego opublikowanymi w tym roku, w leczeniu skojarzonym zaleca się stosowanie preparatów złożonych. Pozwala to na zwiększenie skuteczności leczenia poprzez uproszczenie schematu leczenia i zwiększenie przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH