
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed niektórymi tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak celecoxibum. Mogą one zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu również w krótszym okresie stosowania.
Wkrótce podobne ostrzeżenie ma być opublikowanych odnośnie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, zawierających ibuprofenum.
Celecoxibum jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym używanym w leczeniu bólów wywoływanych przez zwyrodnienia stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielostawowe oraz w zapaleniach mięśni i nerwów (np. korzonków nerwowych powodowanych przez dyskopatię kręgosłupa).
Na ulotce tego leku znajduje się już informacja, że w dłuższym okresie może on zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Najnowsze ostrzeżenie FDA mówi o tym, że może do tego dojść również w krótszym okresie stosowania, zaledwie kilku tygodni. Według agencji, ryzyko to jest tym wyższe im większa jest dawka leku. Powołuje się ona na najnowsze obserwacje, jakie przeprowadzono w ostatnich latach.
FDA pilniej zaczęła monitorować niesteroidowe leki przeciwzapalne po 2004 r., gdy z rynku wycofano vioxx, nowej generacji leki tego typu, który miał być mniej szkodliwy dla przewodu pokarmowe przy zachowaniu tego samego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Okazało się jednak, że zwiększał ryzyko zawału serca i udaru.
AP pisze, że w 2005 r. FDA zaleciło dołączenie do ulotki informacyjnej celecoxibum, że w dłuższym stosowaniu może on również zwiększać takie zagrożenie. Podobne ostrzeżenie wystosowano wobec wysokich dawek innych dwóch niesteroidowych leków przeciwzapalnych - ibuprofenu i naproksenu.
FDA zapowiada, że opublikuje podobne jak w przypadku celecoxibum ostrzeżenie przed dostępnym bez recepty ibuprofenem. Na ulotkach tych leków są jednak już informacje, by zażywać je tak krótko jak to możliwe i w jak najmniejszych dawkach, nie dłużej jednak niż 10 dni.
Leki te sprzedawane są pod różnymi nazwami, ale zawierają tę samą substancję czynną. Wiele osób nie wie o tym i zażywa je w zbyt dużych dawkach albo zmienia jeden lek na drugi o innej nazwie, lecz o tym samym działaniu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych