FDA ostrzega przed niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-07-2015, 15:36

FDA ostrzega przed niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi Niektóre leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko zawału serca i udaru

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed niektórymi tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak celecoxibum. Mogą one zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu również w krótszym okresie stosowania.

Wkrótce podobne ostrzeżenie ma być opublikowanych odnośnie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, zawierających ibuprofenum.

Celecoxibum jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym używanym w leczeniu bólów wywoływanych przez zwyrodnienia stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielostawowe oraz w zapaleniach mięśni i nerwów (np. korzonków nerwowych powodowanych przez dyskopatię kręgosłupa).

Na ulotce tego leku znajduje się już informacja, że w dłuższym okresie może on zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Najnowsze ostrzeżenie FDA mówi o tym, że może do tego dojść również w krótszym okresie stosowania, zaledwie kilku tygodni. Według agencji, ryzyko to jest tym wyższe im większa jest dawka leku. Powołuje się ona na najnowsze obserwacje, jakie przeprowadzono w ostatnich latach.

FDA pilniej zaczęła monitorować niesteroidowe leki przeciwzapalne po 2004 r., gdy z rynku wycofano vioxx, nowej generacji leki tego typu, który miał być mniej szkodliwy dla przewodu pokarmowe przy zachowaniu tego samego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Okazało się jednak, że zwiększał ryzyko zawału serca i udaru.

AP pisze, że w 2005 r. FDA zaleciło dołączenie do ulotki informacyjnej celecoxibum, że w dłuższym stosowaniu może on również zwiększać takie zagrożenie. Podobne ostrzeżenie wystosowano wobec wysokich dawek innych dwóch niesteroidowych leków przeciwzapalnych - ibuprofenu i naproksenu.

FDA zapowiada, że opublikuje podobne jak w przypadku celecoxibum ostrzeżenie przed dostępnym bez recepty ibuprofenem. Na ulotkach tych leków są jednak już informacje, by zażywać je tak krótko jak to możliwe i w jak najmniejszych dawkach, nie dłużej jednak niż 10 dni.

Leki te sprzedawane są pod różnymi nazwami, ale zawierają tę samą substancję czynną. Wiele osób nie wie o tym i zażywa je w zbyt dużych dawkach albo zmienia jeden lek na drugi o innej nazwie, lecz o tym samym działaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH