FDA: tak dla iwabradyny na przewlekłą niewydolność serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP / rynekaptek.pl   21-04-2015, 13:27

FDA: tak dla iwabradyny na przewlekłą niewydolność serca FDA: tak dla iwabradyny na przewlekłą niewydolność serca

Po raz pierwszy od 10 lat Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użycia na rynku amerykańskim nowy lek na przewlekłą niewydolność serca o nazwie iwabradyna właśnie w takim wskazaniu.

Iwabradyna obniża częstość pracy serca nie wpływając przy tym na kurczliwość mięśnia sercowego. Lek w Unii Europejskiej zatwierdzono do użycia już w 2012 r. w przewlekłej niewydolności serca II do IV stopnia (według klasyfikacji NYHA). Od 2014 r. jest on w Polsce również refundowany.

Prof. Krzysztof J. Filipiak z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że przed wprowadzeniem iwabradyny w leczeniu niewydolności serca zalecane były trzy leki: inhibitory ACE, beta-adrenolityki oraz tzw. antagoniści aldosteronu.

Lek przeznaczony jest dla chorych z niewydolnością serca z zaburzeniami czynności skurczowej, u pacjentów z rytmem zatokowym, częstością akcji serca co najmniej 75 uderzeń na minutę, w skojarzeniu z leczeniem standardowym, w tym z beta-adrenolitykiem, lub gdy leczenie beta-adrenolitykiem jest przeciwwskazane albo nie jest tolerowane.

Z badań o nazwie SHIfT, którymi objęto 6,5 tys. pacjentów, wynika, że u chorych z niewydolnością serca i przyśpieszonym biciem serca (nie mniej niż 75 uderzeń na minutę), podawanie tego leku o 17 proc. zmniejsza ryzyka zgonu i o 30 proc. zmniejsza częstotliwość hospitalizacji.

Iwabradyna jest wskazana również w leczeniu objawowym przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej u dorosłych z chorobą niedokrwienną serca, prawidłowym rytmem zatokowym oraz częstością akcji serca co najmniej 70 uderzeń na minutę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH