Federacja: są uczciwi wytwórcy i szara strefa

FARMAKOTERAPIA

Autor: Federacja Suplementów/ rynekaptek.pl   20-02-2017, 12:10

Federacja: są uczciwi wytwórcy i szara strefa Jako organizacja branżowa chcemy walczyć z tym błędnym przekonaniem - zapowiada Federacja Suplementów

Raport NIK, który wykazał wiele nieprawidłowości związanych z szarą strefą, sprawił, że w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele błędnych przekazów niezwykle krzywdzących dla uczciwych producentów suplementów diety - ocenia Federacja Suplementów.

Dlatego Federacja Suplementów zwraca się z prośbą o pomoc w prezentowaniu prawdziwych informacji na temat suplementów diety – ich produkcji, jakości oraz dystrybucji.

- Wśród tematów podnoszonych przez media pojawiła się kwestia jakości wytwarzanych produktów. Często powtarzanym argumentem jest brak kontroli Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad rynkiem suplementów. W efekcie przekaz trafiający do opinii publicznej skłania do wyciągania wniosków, że produkcja i dystrybucja preparatów nie jest w żaden sposób kontrolowana - wskazano w komunikacie.

- Jako organizacja branżowa chcemy walczyć z tym błędnym przekonaniem. Suplementy diety podlegają bowiem kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Handlowej oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Każdy z tych organów czuwa nad bezpieczeństwem suplementów diety we właściwym dla siebie zakresie - napisano.

Dodatkowo - co ma miejsce tylko w wybranych krajach UE - w Polsce suplementy diety podlegają systemowi notyfikacji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, któremu każdy producent jest zobowiązany przedstawić szczegółową dokumentację produktu zawierającą dane m.in. o składnikach suplementu, jego przeznaczeniu, sposobie dawkowania.

- Warto podkreślić, że wiele suplementów diety, pochodzących od uczciwych wytwórców, produkowana jest w systemie farmaceutycznym GMP lub HACCP, które gwarantują bardzo wysoką jakość produktu - dodaje Federacja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH