FK: leki OTC powinny nadal być w sklepach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-12-2015, 14:07

FK: leki OTC powinny nadal być w sklepach Z badań wynika, że Polacy chcą, aby leki bez recepty były także poza aptekami

Federacja Konsumentów uważa, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sprzedaży również poza aptekami. Z badań przeprowadzonych przez Federację wynika, że podobnego zdania jest dwóch na trzech Polaków.

W poniedziałek 21 grudnia Federacja Konsumentów przedstawiła raport, z którego wynika, że większość Polaków kupujących leki bez recepty sięga po środki na ból głowy (50,8 proc.). Popularne są też leki przeciwgorączkowe (44 proc.), na przeziębienie (43 proc.), na ból i zapalenie gardła (38 proc.) oraz na ból mięśni i stawów (32 proc.).

Tylko 6 proc. respondentów nie kupiło żadnego leku bez recepty w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dziewięć na dziesięć osób kupuje leki bez recepty w aptece. Co trzecia osoba kupuje te środki w małych sklepach osiedlowych, hipermarketach lub dyskontach. Popularne są też zakupy na stacjach benzynowych i w kioskach – podaje PAP.

Osoby, które kupują leki bez recepty poza apteką najczęściej wskazywały, że robią to przy okazji innych zakupów (51,1 proc.) lub dlatego, że jest im tak wygodniej (49,8 proc.). Ważnym czynnikiem jest również możliwość zakupu medykamentów w każdym momencie.

Dwie na trzy osoby biorące udział w badaniu uważają, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne także w innych niż apteki punktach sprzedaży. Respondenci argumentowali, że zwiększa to dostępność do leków (szczególnie gdy apteka jest daleko od miejsca zamieszkania) i daje możliwość zakupu leków w razie nagłej potrzeby w późniejszych godzinach i bez konsultacji.

Osoby kupujące leki bez recepty częściej same podejmują decyzję o zakupie niż konsultują ją z lekarzem (63 proc.). Zaleceniami lekarza częściej kierują się osoby, które leki kupują leki w aptekach (49 proc.), niż ci, którzy sięgają po nie w innych miejscach (31 proc.).

Jednocześnie co trzecia osoba deklaruje, że w razie pojawienia się dolegliwości zawsze lub często konsultuje się z lekarzem, a kolejne 37 proc. badanych wskazało, że zależy to od rodzaju dolegliwości.

Co trzecia osoba deklaruje, że zawsze czyta ulotki załączone do leków bez recepty. Niemal połowa badanych czyta je czasami lub tylko wówczas, gdy nie zna danego leku. Bardzo rzadko lub w ogóle ulotek nie czyta co piąta osoba.

Większość badanych (61 proc.) uważa, że stosowanie substancji aktywnych w dawkach wyższych niż zalecane może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Co dziesiąta osoba jest przeciwnego zdania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH