FPZ: „Akcja Grypa” – szczepienia są bezpieczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: FPZ/rynekaptek.pl   25-09-2015, 08:40

FPZ: „Akcja Grypa” – szczepienia są bezpieczne Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne - zapewniają lekarze z FPZ

WHO i lekarze rodzinni przekonują, że szczepienie przeciwko grypie jest podstawowym środkiem zapobiegawczym. Szczepionka nie zawiera żywego wirusa, nie można zatem zarazić się grypą po jej podaniu.

- Szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć medycyny – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze przekonują: Szczepionka nie zawiera żywego wirusa, nie można zatem zarazić się grypą po podaniu szczepionki. Po podaniu każdej szczepionki mogą się pojawić niepożądane objaw. Najczęstsze to w miejscu ukłucia zaczerwienienie, siniak, ból, obrzęk, stwardnienie. Z reguły to gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, uczucie zmęczenia, ból głowy , mięśni i stawów. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po 2 dniach.

- Przebieg choroby oraz wystąpienia poszczególnych objawów zależy jeszcze od wielu innych czynników – wyjaśnia Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny. - U każdego członka rodziny zarażonego tym samym wirusem grypy mogą  wystąpić  różne objawy.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Przenosi się z człowieka na człowieka najczęściej drogą kropelkową, również przez kontakt bezpośredni. Jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie.

Jej objawy na ogół występują nagle. Zaczyna się z reguły  gorączką powyżej 38.0 st. C. Następnie pojawia się suchy i męczący kaszel, często bóle głowy , bóle mięśni, pieczenie oczu, katar, uczucie całkowitego rozbicia, osłabienia, braku sił.

Powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne.  Najczęstsze dotyczą układu oddechowego.  Są to zapalenia oskrzeli i oskrzelików, zapalenia płuc (nie tylko wirusowe, ale również bakteryjne). Wirusy grypy bowiem torują drogę  innym groźnym  patogenom,  np. bakteriom, które mogą wywołać dalsze powikłania. Wśród nich, dotyczące   ucha środkowego, serca, nerek, mózgu, opon mózgowych, przewodu pokarmowego, a nawet mięśni – przestrzegają lekarze zrzeszeni w FPZ.

Najlepszym znanym sposobem zabezpieczenia się przed grypą jest szczepienie. Powinno się to robić wówczas, gdy na rynku pojawią się szczepionki odpowiednie w danym sezonie.         

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH