Gdańsk: nowoczesny lek na cukrzycę nadzieją chorych

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   05-11-2015, 12:41

Gdańsk: nowoczesny lek na cukrzycę nadzieją chorych Nowy lek gdańskich naukowców jest nadzieją dla chorych na cukrzycę

Naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nową metodę leczenia cukrzycy. Każdego dnia z badaczami kontaktują się rodzice dzieci chorych na cukrzycę, prosząc o dopisanie do udziału w terapii.

W terapii izoluje się z krwi chorego tzw. limfocyty regulatorowe (Tregs), które potrafią zatrzymać proces niszczenia komórek produkujących insulinę przez układ odpornościowy. Komórki te namnaża się w laboratorium i w dużych ilościach podaje z powrotem pacjentowi.

- Obecnie, z uwagi na specyfikę produkcji komórek Treg, otrzymywane są maksymalnie 2 preparaty miesięcznie. Z pobranej od pacjenta krwi izolowane są limfocyty Treg, które następnie namnaża się przez około 10-14 dni w specjalnym laboratorium spełniającym ścisłe kryteria czystości. Niestety, warunki nie pozwalają na produkcję więcej niż jednego preparatu w danym czasie - mówi Wirtualnej Polsce prof. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Metoda budzi wielkie nadzieje chorych. Naukowcy odbierają setki telefonów oraz e-maili. Część rodziców deklaruje, że może samodzielnie pokryć koszty leczenia, szacowane na ok. 90 tys. złotych. Wiele osób czuje się zawiedzionych, gdy dowiadują się, że o włączeniu do programu decydują jedynie kwestie medyczne, a terapii nie można wykupić.

Jak zaznaczają lekarze może jeszcze upłynąć kilka lat, zanim lek trafi na rynek farmaceutyczny.
Jeżeli wszystkie procedury zakończą się pomyślnie to jest szansa, aby rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w sprawie ewentualnej refundacji rozpoczęły się już w przyszłym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH