Gdyby nie koncerny farmaceutyczne, badań klinicznych nie byłoby wcale

FARMAKOTERAPIA

Autor: sejm, msx/rynekaptek.pl   23-10-2014, 15:01

Gdyby nie koncerny farmaceutyczne, badań klinicznych nie byłoby wcale Igor Radziewicz Winnicki (foto: Fotolia/PTWP)

Liczba zarejestrowanych badań klinicznych wzrosła z 364 w 2005 r. do 422 w 2013 r., praktycznie wszystkie realizowane są dzięki zaangażowaniu koncernów farmaceutycznych.


Igor Radziewicz - Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia, zreferował obowiązujące uwarunkowania prawne i finansowe prowadzenia przez szpitale kliniczne działalności dydaktycznej i badawczej.

Z informacji wiceministra wynika m.in., że Ustawa Prawo farmaceutyczne w art. 37k wyróżnia dwa rodzaje badań klinicznych: badania komercyjne i niekomercyjne. - Zwiększa się sukcesywnie liczba badań klinicznych komercyjnych, za którymi stoi potężny podmiot, zwykle koncern farmaceutyczny. Badań mających na celu rozwój działalności naukowej jest niewiele – zwrócił uwagę wiceminister Igor Radziewicz - Winnicki.

Okazuje się, że liczba zarejestrowanych badań klinicznych wzrosła z 364 w 2005 r. do 422 w 2013 r. jednak liczba zarejestrowanych badań, zgłoszonych przez sponsorów niekomercyjnych (przez uczelnie medyczne) jest bardzo skromna. W 2011 r. były trzy takie badania, w 2012 r. – osiem, w 2013 r. – dwa, a w 2014 r. – jedno. Sześć jest w trakcie rejestracji. Zainteresowanie komercyjnych podmiotów rozwojem wiedzy w tym zakresie jest praktycznie żadne.

Więcej: orka.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH