Gdzie jest sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-03-2015, 08:25

Gdzie jest sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej

Rząd jest zobowiązany do przedstawienia Sejmowi - dwa lata po wejściu ustawy refundacyjnej w życie - sprawozdania z jej wykonania. Termin ten upłynął 1 stycznia 2014 r.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) zadał publiczne pytanie ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi, dlaczego zwleka z przedstawieniem sprawozdania z wykonania ustawy refundacyjnej. MZ odpowiada, że prace nad sprawozdaniem trwają.

Latos przypomniał 25 marca 2015 r. na konferencji prasowej w Sejmie, że zgodnie z art. 84 ustawy refundacyjnej rząd jest obowiązany do przedstawienia Sejmowi - dwa lata po wejściu ustawy w życie - sprawozdania z jej wykonania. Jak zauważył Latos, termin ten upłynął 1 stycznia 2014 r.

"Co takiego jest w ustawie refundacyjnej, co minister chce ukryć, co tam jest niewygodnego dla rządzących, skoro Arłukowicz konsekwentnie odmawia debaty na ten temat" - pytał Latos.

Zdaniem Latosa "uparte milczenie Arłukowicza w sprawie refundacji leków, niechęć do podania danych, to ukrywanie niewygodnej prawdy dla rządzącej koalicji PO-PSL".

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk poinformował PAP, że w ministerstwie trwają prace nad wykonaniem ustawowego obowiązku przedstawienia sprawozdania Sejmowi. Podkreślił przy tym, że w ustawie nie określono terminu, do którego Rada Ministrów ma przedstawić sprawozdanie.

Zaznaczył, że w toku prac nad sprawozdaniem zweryfikowane zostały dane źródłowe, które mogą stanowić podstawę oszacowania skutków stosowania ustawy refundacyjnej, co oznacza, że "w niedługim czasie" sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi.

W listopadzie ub.r. o przedstawienie informacji na temat zaawansowania prac nad sporządzeniem sprawozdania i terminu przedstawienia jego projektu pod obrady rządu zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do Arłukowicza zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że do biura rzecznika wpływają liczne skargi obywateli związane z zasadami refundacji.

"W skargach, o których mowa, poruszana jest szeroka gama problemów, począwszy od regulacji dotyczących samej procedury wpisywania danego produktu na listy leków, środków spożywczych i wyrobów medycznych podlegających refundacji, skończywszy na utrudnieniach w dostępie pacjentów do poszczególnych produktów" - napisał Trociuk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH