GIF: sfałszowane drogie leki onkologiczne w legalnym obrocie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Fakt24.pl, LJ/ rynekaptek.pl   04-02-2016, 09:20

GIF: sfałszowane drogie leki onkologiczne w legalnym obrocie W legalnym obrocie pojawiają się sfałszowane leki

Pierwsze zgłoszenia, które dotarły już w ubiegłym roku do inspekcji farmaceutycznej, prowadzone działania wyjaśniające potwierdziły, że mamy sfałszowane produkty lecznicze w legalnym obrocie - mówi Barbara Walenciuk, dyrektor departamentu nadzoru w GIF.

Skala procederu na razie jest niewielka. W stosunku do całego rynku, to są promile. Od ubiegłego roku hurtownicy i aptekarze mają obowiązek zgłaszać wszystkie podejrzane przypadki. Takich zgłoszeń było kilkanaście, w kilku przypadkach potwierdziły się.

- Fałszowane są przede wszystkim bardzo drogie leki i takie, które dla pacjenta są dosyć trudno dostępne. Chodzi o sytuacje, gdy lekarz w terapii nowotworowej odmówi przyjęcia pacjenta do procedury finansowanej ze środków publicznych, uznając, że chory się do niej nie kwalifikuje. Wtedy chory poszukuje leku na rynku ogólnym. To czynnik, który wykorzystują fałszerze leków, bo wtedy mogą zdobyć klienta - ocenia w wywiadzie dla Fakt24.pl.

Jak dodaje ekspert z GIF, otrzymane przez inspektorat zgłoszenia pochodziły z legalnego łańcucha dystrybucji, głównie z hurtowni. - Dzięki temu, że na wczesnym etapie dystrybucji zostały zauważone przez fachowy personel i zgłoszone do nas, nie dotarły do aptek - mówiła Barbara Walenciuk.

Jak przypomniała, inspekcja prowadzi program pobierania prób leków z rynku: - Pobieramy około 1000 leków pod kątem ewentualnego sfałszowania. Także lista produktów do badań została rozszerzona.

Dotąd leki sfałszowane znajdowały się przede wszystkim w nielegalnym obrocie lekami. Najczęściej podrabiane są leki na potencję (w tym najpopularniejszym znajdują się często duże ilości gipsu) oraz środki odchudzające, które z kolei zawierają substancje wycofane ze względu na działanie toksyczne (np. sibutramina).

Coraz częściej zaczynają pojawiać się podrobione leki antykoncepcyjne, przeciwnowotworowe czy psychotropowe (w jednym z leków przeciwdepresyjnych znaleziono, jako główny składnik, krzemionkę).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH