GIS: co miesiąc wpływa 500 wniosków o rejestrację suplementu

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   25-05-2016, 13:12

GIS: co miesiąc wpływa 500 wniosków o rejestrację suplementu

W Polsce zarejestrowane są 38 462 artykuły z kategorii S - suplement diety, ŻW - żywność wzbogacana oraz ŚSSPŻ - środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Czasami mylone są z lekami.

Każdego miesiąca do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpływa ok. 800 wniosków o rejestrację żywności, z czego zdecydowana większość - ok. 500 zgłoszeń - dotyczy suplementów diety - informuje w komunikacie prasowym jedna z firm, która oferuje aplikację do kontrolowania przyjmowania leków.

Mimo że środki te podlegają rejestrowi, to ich faktyczna kontrola przebiega w zasadzie tak samo, jak innych artykułów spożywczych.

Jednak aż połowa badanych przez TNS Polska osób jest przekonana o tym, że suplementy diety są poddawane takiej samej kontroli jakości, jak leki wydawane bez recepty, a ponad 40 proc. uważa, że mają działanie lecznicze.

- W większości krajów europejskich sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza poza aptekami jest całkowicie zakazana. U nas z jednej strony na stacjach benzynowych czy w kioskach możemy bez problemu kupić np. tabletki przeciwbólowe z kategorii OTC, a z drugiej strony w aptekach dostępne są produkty z kategorii suplementów diety, lekarstwami nie będące i nie podlegające rejestracji przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Łatwy dostęp i brak regulacji powoduje, że klienci nie zawsze mają świadomość z jakiego rodzaju substancjami mają do czynienia – komentuje Michał Jakubowski, jeden z pomysłodawców oraz założyciel Remedizera, aplikacji mobilnej do kontrolowania przyjmowanych leków.

Mylne postrzeganie suplementów diety jako środków mających realny wpływ na zdrowie spowodowane jest głównie reklamami, które niejasno przedstawiają działanie oferowanych preparatów lub wprowadzają w błąd, co do ich skuteczności.

Potencjalni „pacjenci” słysząc wymieniane w reklamie objawy, bardzo łatwo mogą ulec złudzeniu, że preparat pomoże rozwiązać ich problem. Tymczasem zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 roku, oznakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie może przypisywać tym produktom właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.

Żeby upewnić się czy dany specyfik jest faktycznie lekiem, czy tylko suplementem można odwiedzić stronę internetową www.rejestrzp.gis.gov.pl, gdzie dostępny jest rejestr artykułów z kategorii suplementów diety, żywności wzbogacanej i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE