Golimumab w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

FARMAKOTERAPIA

Autor: Maciej Chałubiński/rynekaptek.pl   16-07-2012, 14:18

Golimumab to przeciwciało monoklonalne blokujące biologiczną aktywność czynnika martwicy nowotworów - alfa (TNF-alfa) stosowane w leczeniu chorób reumatycznych. Długoterminowa terapia przyczynia się do zmniejszenia nasilenia objawów u chorych z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Celem naukowców z Rheumazentrum Ruhrgebiet, Herne, Niemcy, była ocena skuteczności i bezpieczeństwa golimumabu w czasie 104-tygodniowego leczenia chorych z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Do badania włączono 356 chorych, których podzielono na następujące grupy: pierwszej z nich podawano golimumab w dawce 50mg drogą iniekcji podskórnej, drugiej zaś golimumab w dawce 100mg. Grupa kontrolna przyjmowała placebo tą samą drogą. Iniekcje dokonywano co 4 tygodnie.

W 16 tygodniu leczenia chorym z grupy placebo i z grupy przyjmującej 50mg substancji aktywnej, którzy nie uzyskali co najmniej 20% poprawy w zakresie bólów pleców i porannej sztywności stawów, zaczęto podawać golimumab odpowiednio w dawce 50mg lub 100mg. W 24 tygodniu badania pacjentom z grupy placebo zaczęto podawać golimumab w dawce 50mg. Oceny wyników badania dokonano po 104 tygodniach leczenia.

Poprawę stanu klinicznego chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oceniono na podstawie kryteriów ASAS20 (Assessment in SpondyloArthritis international Society).

Wyniki badania wykazały, że w 104 tygodniu w grupie przyjmującej golimumab w dawce 50mg co najmniej 20% poprawę odnotowano u 60% chorych, w grupie z golimumabem w dawce 100mg – 71%, podczas gdy w grupie kontrolnej pozytywny efekt zaobserwowano jedynie w 38% przypadków. Natomiast co najmniej 40% poprawę w nasileniu choroby stwierdzono u 56% pacjentów z grupy z golimumabem w dawce 50mg, 54% w grupie z golimumabem w dawce 100mg, zaś w grupie kontrolnej tylko u 38% pacjnenów.

Według kryteriów ASAS w grupie z golimumabem w dawce 50mg częściową remisję odnotowano u 32%, w grupie z najwyższą dawką golimumabu u 31%, zaś w grupie z placebo u 22% badanych.

Podczas 104 tygodni badania infekcje zaobserwowano u 38% pacjentów przyjmujących placebo, u 62% chorych przyjmujących golimumab w dawce 50mg i u 71% chorych przyjmujących substancję czynną w dawce 100mg. Odpowiednio poważne efekty uboczne odnotowano u 1,3%, 1,4% oraz 4,2% chorych. Bezpieczeństwo związane z przyjmowaniem golimumabu było podobne do tego w 24 tygodniu leczenia. Zdaniem autorów pracy nie różniły się one od innych preparatów

Autorzy badania konkludują, że terapia golimumabem okazała się skuteczna i bezpieczna po 104 tygodniach stosowania u chorych z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22012970
Ann Rheum Dis. 2012 May;71(5):661-7. Epub 2011 Oct 19.
Golimumab administered subcutaneously every 4 weeks in ankylosing spondylitis: 104-week results of the GO-RAISE study.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH