Gorzej sytuowane kobiety mniej troszczą się o swój styl życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   30-03-2016, 14:45

Gorzej sytuowane kobiety mniej troszczą się o swój styl życia

Badania przeprowadzone przez The Economist Intelligence Unit wykazały, że dobre sampooczucie kobiet zależy nie tylko od dobrego stanu zdrowia i wysokich dochodów, ale także sytuacji społecznej, kulturowej, wieku i układu odniesienia.

Ankietę przeprowadzono wśród 453 kobiet - konsumentek z pięciu krajów (Francji, Niemiec, Brazylii, Meksyku i Indii), należących do pięciu grup wiekowych (od 15 do ponad 61 lat). Ankietowano także 100 decydentów z tych samych krajów (60 procent stanowili mężczyźni). Badanie przeprowadził The Economist Intelligence Unit związany z brytyjskim tygodnikiem The Economist. Sponsorowała je firma farmaceutyczna Merck. Wyniki zostały niedawno ogłoszone na konferencji w Darmstadt.

Jak wykazał sondaż, zarówno ankietowane kobiety jak i decydenci definiują dobre samopoczucie głównie pod względem zdrowia fizycznego i sprawności. Wiele osób podkreślało, że potrzebna jest aktywna kontrola nad takimi czynnikami jak dieta i aktywność fizyczna.

Zdecydowana większość kobiet uważa swój stan zdrowia za dobry (73 proc.), a za znakomity 13 proc. - tyle samo, co za zły. (Bardzo zły – tylko 1 proc.). Jeśli mają dzieci to najczęściej 1 (39 proc.) lub dwoje. Tylko 1 proc ma więcej niż pięcioro dzieci.

Sama definicja dobrego samopoczucia zależy miedzy innymi od zamożności pytanej osoby oraz danego kraju. Tam gdzie są problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb - dostępem do pożywienia i edukacji sprawy bytowe zwracają największą uwagę. Gdy roczne dochody przekraczają 75 tys. dolarów, dalsze ich zwiększanie nie sprawia, że kobiety czują się lepiej. Pracujące zawodowo kobiety z bogatszych krajów mają problemy z godzeniem pracy i życia rodzinnego czy stresem wynikającym ze stylu życia.

Począwszy od lat 60. kobiety mają coraz większy wpływ na zdrowie własne i swoich rodzin. Ale w najbiedniejszych krajach niewiele się zmieniło. O ile w Niemczech dobrze sytuowane kobiety chciałyby mieć więcej czasu dla siebie i rodziny, w Indiach młode ambitne kobiety raczej oddalają się od tradycyjnego modelu rodziny.

Zarówno w krajach bogatszych, jak i biedniejszych bardziej skłonne do aktywnego zajmowania się swoim zdrowiem i zdrowego stylu życia są osoby zamożniejsze. Gorzej sytuowani z reguły nie troszczą się o ćwiczenia czy styl życia. Troska o zdrowie idzie w parze z poczuciem finansowego bezpieczeństwa.

Jeśli kobiety robią coś dla zdrowia, przeważnie skupiają się na unikaniu aktywności mogącej mu zaszkodzić (palenie, nadmierne spożycie alkoholu, narkotyki) czy badaniach profilaktycznych, a nie na działaniach w rodzaju aktywności fizycznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH