Gruźlica na Ukrainie budzi niepokój. GIS radzi, aby nie lekceważyć choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   02-03-2018, 09:10

Gruźlica na Ukrainie budzi niepokój. GIS radzi, aby nie lekceważyć choroby Lekarze mieli już do czynienia z chorymi cierpiącymi na gruźlicę wielolekooporną (Fot. Archiwum)

Według danych udostępnionych przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Polska, choć zaliczana do krajów o niskiej zapadalności na gruźlicę - poniżej 20 osób na 100 000, ma jednak zapadalność wyższą niż większość krajów Unii Europejskiej.

W Polsce wskaźnik ten wynosi 16,7 przypadków na 100 tys. ludności. Jednak dopiero przy zapadalności poniżej 10 osób na 100 tys. można mówić o zbliżaniu się do fazy eliminacji choroby. Taka sytuacja występuje w 22 krajach Europy, a najniższa zapadalność jest w Islandii - tylko 2,1 osoby na 100 tysięcy.

W 2016 roku w naszym kraju na gruźlicę zachorowało 6444 osób, czyli o 14 więcej więcej nizż w roku poprzednim i 2170 mniej w porównaniu z rokiem 2007.

Największą grupą wśród chorujących są osoby w podeszłym wieku. Taki trend utrzymuje się od dłuższego czasu. Wystarczy porównać zapadalność wśród dzieci do 14. roku życia i w grupie wiekowej od 45. do 64. roku życia roku. W tej pierwszej grupie w 2016 roku zapadalność wynosiła 1,8 przypadku na 100 000 osób, w drugiej aż - 27,8.

Także w latach wcześniejszych najwyższą zapadalność stwierdzano w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia. Największy odsetek zachorowań (44,3 proc. ogółu) w 2016 roku mieścił się w przedziale wieku 45-64 lata.

Eksperci podkreślają też, że najwyższą zapadalność na gruźlicę w krajach Unii Europejskiej zanotowano w 2015 roku w Rumunii, Bułgarii, na Łotwie, w Estonii i Portugalii. Było tam więcej niż 20 przypadków zachorowań na 100 000 mieszkańców. Jednak należy zaznaczyć, że 50 proc. chorych na gruźlicę w Europie stanowili pacjenci z trzech krajów: Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Wielka ukraińska migracja
Jak podkreśla Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego faktem jest, że informacje o wysokiej zapadalności na gruźlicę na Ukrainie budzą niepokój opinii publicznej, w związku z migracją do Polski mieszkańców Ukrainy.

Warto jednak podkreślić, że zjawisko migracji naszych sąsiadów do Polski nie jest niczym nowym. Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju w dużej liczbie od kilku lat. Pomimo tego nie zaobserwowano wyraźnego wpływu tych migracji na sytuację epidemiologiczną gruźlicy ludności polskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH