Gry na iPadzie działają jak tabletki nasenne

FARMAKOTERAPIA

Autor: RMF FM/rynekaptek.pl   29-08-2016, 15:25

Gry na iPadzie działają jak tabletki nasenne Okazuje się, że gadżety elektroniczne mogą być równie skuteczne w obniżaniu stresu dzieci przed zabiegiem operacyjnym.

Badacze z Hospices Civils de Lyon pokazali, że dzieci, które przed zabiegiem mają możliwość gry na iPadzie odczuwają komfort porównywalny ze stanem po podaniu popularnego "głupiego jasia" -  informuje RMF FM.

Oznacza to, że gadżety elektroniczne mogą być równie skuteczne w obniżaniu stresu dzieci przed zabiegiem operacyjnym, jak środki farmakologiczne - przekonują podczas Światowego Kongresu Anestezjologów (WCA) w Hong Kongu francuscy lekarze.

Grupa badaczy, którą kierował dr Dominique Chassard postanowiła sprawdzić, czy uspokajające działanie elektroniki można porównać z nasennym i uspokajającym działaniem midazolamu, leku nazywanego potocznie "głupim jasiem".

W badaniach brało udział ponad sto dzieci w wieku od 4 do 10 lat, poddawanych zabiegom w warunkach chirurgii jednego dnia. Dzieci podzielono na dwie grupy, 54 z nich podano midazolam, 58 z nich na 20 minut przed początkiem podano do zabawy iPad z odpowiednimi dla ich wieku grami. Lekarze analizowali poziom stresu przed i po zabiegu, zarówno u dzieci, jak i rodziców, porównywali też przebieg samego procesu znieczulania.

- Nasza praca pokazała, że zarówno u dzieci, jak i ich rodziców, poziom stresu przed zabiegiem można z pomocą gier na tablecie obniżyć równie skutecznie, jak z pomocą środków farmakologicznych - mówi dr Chassard.

Wyniki badań pokazały, że poziom stresu w przypadku obu grup, zarówno u dzieci, jak i ich rodziców jest podobny, proces wprowadzania znieczulenia u dzieci z grupy, której midazolamu nie podawano, w ocenie uczestniczących w zabiegu pielęgniarek przebiegał nawet lepiej. Rodzice tej grupy dzieci przeciętnie lepiej oceniali tez całą procedurę.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH