Grypa nie odpuszcza. Kolejne 4 przypadki śmiertelne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-02-2017, 08:42

Grypa nie odpuszcza. Kolejne 4 przypadki śmiertelne Najwięcej spośród ponad 290 tys. przypadków grypy odnotowano w województwie mazowkickim i wielkopolskim

W pierwszym tygodniu lutego br. odnotowano ponad 290 tys. zachorowań i podejrzeń grypy. 4 osoby zmarły - podał NIZP-PZH.

Z meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wynika, że między 1 a 7 lutego skierowanie do szpitala otrzymało z powodu grypy lub jej podejrzenia 1391 osób. W tym czasie odnotowano cztery zgony z powodu grypy - dwie osoby zmarły w woj. wielkopolskim i po jednej w woj. śląskim i zachodniopomorskim.

Najwięcej spośród ponad 290 tys. przypadków grypy odnotowano w województwach: mazowieckim (53 tys.) i wielkopolskim (42 tys.), pomorskim (31 tys.) oraz małopolskim i śląskim (po 25 tys.)

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus, który atakuje drogi oddechowe. Przebieg choroby zależy nie tylko od właściwości patogenu, lecz także od układu odpornościowego. Eksperci podkreślają, że grypy nie wolno bagatelizować. Dla wielu osób, szczególnie cierpiących na choroby przewlekłe - np. cukrzycę - a także seniorów i kobiet w ciąży oraz małych dzieci taka choroba może stanowić poważne zagrożenie.

W Polsce zachorowania na grypę odnotowuje się od października do kwietnia, szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca.

- Jeśli masz objawy ogólne: wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia oraz objawy dotyczące układu oddechowego: suchy kaszel, ból gardła i katar - zostań w domu i odpoczywaj, pij dużo płynów, stosuj niesterydowe środki przeciwzapalne - zaleca ministerstwo zdrowia. Jeśli objawy się nasilą - zwłaszcza jeśli wystąpią duszności - należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Resort podkreśla jednocześnie, że u małych dzieci obraz kliniczny może być inny. Obejmuje on zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu i wymioty. MZ przypomina, że u dzieci poniżej 16. roku życia nie należy stosować salicylanów (czyli aspiryny lub polopiryny). U małych dzieci niezwykle ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH