Grypa: rekordowa zachorowalność była na Pomorzu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-02-2018, 09:28

 Grypa: rekordowa zachorowalność była na Pomorzu Prawie 110 tysięcy zachorowań na grypę lub jej podejrzeń odnotowano w Pomorskiem w styczniu br. (Fot. Archiwum)

W województwie pomorskim od początku roku odnotowało najwięcej w kraju przypadków zachorowania na grypę lub jej podejrzenia. Apogeum zachorowań przypadło na ostatni tydzień stycznia. W kolejnych tygodniach liczba zachorowań malała.

Od początku roku do połowy lutego w Polsce zanotowano prawie 1,2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, aż 174,5 tysiąca chorych to mieszkańcy woj. pomorskiego.

Tylko w styczniu br. tamtejszy Sanepid zanotował prawie 110 tysięcy przypadków grypy lub podejrzenia tej choroby. Najwięcej zachorowań - prawie 39 tysięcy, miało miejsce w ostatnim tygodniu stycznia. W dwóch pierwszych tygodniach lutego liczba odnotowanych przypadków spadała: w pierwszych siedmiu dniach tego miesiąca wyniosła ona nieco ponad 33 tysiące, a w kolejnym tygodniu - niecałe 31,5 tysiąca.

Dyrektor wydziału zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Karpiński nie jest zdziwiony tym, że region przoduje w liczbie zachorowań grypopodobnych. - Na Pomorzu często powtarza się sytuacja wzmożonych zachorowań na grypę - powiedział w środę PAP Karpiński przypominając, że kilka lat temu z powodu grypy zmarło w regionie 28 osób.

- W moim przekonaniu sytuacja wynika z podstawowego czynnika: Gdańsk jest miastem o dużym natężeniu ruchu nie tylko turystycznego, ale też biznesowego. Liczba turystów, przyjezdnych w całym Trójmieście jest bardzo duża, duża jest też mobilność ludzi. Teatry, kina, galerie handlowe, port lotniczy, porty morskie, środki komunikacji, w tym Szybka Kolej Miejska: mnóstwo ludzi ma mnóstwo okazji do zarażenia się i to powoduje, że wszelkie infekcje roznoszą się na Pomorzu bardzo szybko - zaznaczył.

Podkreślił, że podstawową drogą roznoszenia grypy jest droga kropelkowa.

Na prawie 110 tysięcy zachorowań na grypę lub jej podejrzeń, jakie odnotowano w Pomorskiem w styczniu, w 421 przypadkach lekarze zdecydowali się umieścić chorych w szpitalach. Były to głównie małe dzieci do 4 roku życia (144 przypadki na 26 tysięcy wszystkich chorych) oraz osoby powyżej 65. roku życiu (165 osób na ponad 9 tysięcy chorych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH