Grzyby halucynogenne mogą trwale zmienić osobowość

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-10-2011, 11:50

Psylocybina, znajdująca się w grzybach halucynogennych, może trwale zmienić osobowość. Ochotnicy, którzy ją zażywali, nawet po upływie roku byli wciąż bardziej otwarci i kreatywni - sugerują wyniki badań, opublikowane na łamach "Journal of Psychopharmacology". 

Prof. Roland R. Griffiths z Johns Hopkins University School of Medicine in Baltimore (USA), główny autor badań, twierdzi, że jest to zaskakujące, gdyż osobowość ludzi dorosłych jest zwykle dobrze już ukształtowana. Jeśli się zmienia po 25.-30. roku życia, to na ogół po wpływem silnych przeżyć lub nowych doświadczeń, takich jak małżeństwo, rozwód lub duże wymagania stawiane w pracy.

"Otwartość i kreatywność wraz z wiekiem raczej słabną" - podkreśla amerykański uczony w komentarzu do badań. Tymczasem te cechy udało się wzmocnić, i to przy użyciu jednej substancji chemicznej.

Eksperyment przeprowadzono na 52 osobach w wieku od 25. do 64. roku życia, którym podawano psylocybinę w ściśle ustalonych dawkach. 57 proc. ochotników pod jej wpływem doznało przeżyć mistycznych, po których nawet po upływie roku byli bardziej przyjaźni, zadowoleni z życia i łatwiej nawiązywali kontakty z innymi osobami. Ale niektórzy z badanych - przestrzegają autorzy badań - mieli również napady lęku.

Według jednego z ekspertów, zastanawiające jest, iż jedno przeżycie mistyczne, transcendentne, wywołane substancją chemiczną, może mieć tak silny i trwały wpływ na ludzi i ich osobowość. Dotychczas takie zmiany obserwowano, ale po przeżyciach wywołanych sposób naturalny.

Prof. Griffiths uważa, że w przyszłości psylocybina może zostać użyta do produkcji nowych leków psychotropowych. Jego zdaniem, mogą one pomóc np. osobom chorym na raka, którzy wpadają w depresję i mają napady lęku. Psylocybina w większości krajów wpisana została na listę nielegalnych środków psychoaktywnych. Za jej posiadanie lub obrót nią grożą wysokie kary.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH