GUS: Polacy coraz częściej badają się profilaktycznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-12-2015, 12:01

GUS: Polacy coraz częściej badają się profilaktycznie Coraz więcej Polaków ma świadomość konieczności badań profilaktycznych

Coraz więcej Polaków wykonuje badania profilaktyczne: 85 proc. dorosłych kobiet przynajmniej raz w życiu było na badaniu cytologicznym, a 47 proc. - na mammografii; co trzeci mężczyzna powyżej 40 roku życia miał badanie prostaty - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS.

GUS zaprezentował wyniki badania dotyczącego zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców Polski w 2014 r. To druga edycja międzynarodowego badania, prowadzonego co pięć lat, w którym bierze udział także Polska. Ostatnie było przeprowadzone w 2009 r.

Według GUS wyraźnie zwiększa się liczba kobiet wykonujących badania cytologiczne - w porównaniu do 2009 r. nastąpił wzrost o 6 punktów procentowych. Badania wykonywane były głównie ze względów profilaktycznych: 44 proc. na wyraźne życzenie pacjentki, 39 proc. na zlecenie lekarskie. 

Prawie połowa (47 proc.) Polek wykonało choć raz w życiu mammografię - to wzrost o blisko 7 punktów procentowych w stosunku do 2009 r. Badania piersi wykonują najczęściej kobiety w wieku 50-69 lat (prawie jedna czwarta respondentek w tym wieku stwierdziła, że choć raz je wykonała).

W ponad 70 proc. mammografię wykonano w ciągu ostatnich trzech lat przed badaniem. 41 proc. skorzystało z ogólnodostępnego programu, 29 proc. podjęło decyzje o jego wykonaniu samodzielnie.

Według danych GUS, co piąta osoba dorosła choć raz w życiu była przebadana w kierunku wykrywania raka jelita grubego wykonując kolonoskopię lub badanie na krew utajoną w kale. Badanie najczęściej wykonywały kobiety, najczęściej po 50 roku życia.

Co trzeci mężczyzna powyżej 40 roku życia poddał się badaniu prostaty. Częstotliwość wykonywania tego badania rośnie wraz z wiekiem.

GUS pytał także Polaków o stosowanie szczepień ochronnych. Okazuje się, że co piąty Polak choć raz zaszczepił się na grypę - najczęściej były to osoby dorosłe. W 2013 r. i 2014 r. zaszczepił się co 18 mieszkaniec Polski - najczęściej były to osoby powyżej 60 roku życia, najrzadziej - dzieci.

Co trzeci dorosły Polak był szczepiony przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Badanie poziomu cholesterolu miały przynajmniej raz w życiu trzy na cztery osoby.

Badanie zostało przeprowadzone między wrześniem a grudniem 2014 r. - przebadano 28 tys. 826 osób na terenie całego kraju, w tym ponad 24 tys. dorosłych.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH