Hałas uszkadza nie tylko słuch. Podnosi też cholesterol

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-03-2018, 15:21

Hałas uszkadza nie tylko słuch. Podnosi też cholesterol Hałas przyczyniał się do problemów ze słuchem u 58 proc. badanych (fot. archiwum)

Duże natężenie hałasu w miejscu pracy nie tylko szkodzi słuchowi, ale także podnosi ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu - wynika z raportu National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH), wchodzącego w skład Narodowych Instytutów Zdrowia USA.

Wnioski pochodzą z analizy danych zebranych podczas ogólnonarodowej ankiety, przeprowadzonej w USA w 2014 roku. Wykazała ona, że 41 milionów Amerykanów doświadczyło ekspozycji na hałas w miejscu pracy (przede wszystkim w kopalniach, na budowach i w zakładach produkcyjnych). W tej grupie problemy ze słuchem miało 12 proc. respondentów, z kolei nadciśnienie - 24 proc., a zbyt wysoki poziom cholesterolu - 28 proc.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników autorzy stwierdzili, że hałas przyczyniał się do problemów ze słuchem u 58 proc. badanych, do nadciśnienia u 14 proc., a do wysokiego poziomu cholesterolu u 9 proc.

- Jeśli hałas w miejscach pracy zostałby zredukowany do bardziej bezpiecznego poziomu, mogłoby to pomóc zapobiec ponad 5 milionom przypadków problemów ze słuchem u pracowników. Głośne środowisko pracy jest jednak także niedocenianym dotychczas czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego i wysokiego poziomu cholesterolu, a co za tym idzie także chorób serca - komentuje autor raportu dr John Howard z NIOSH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH