Hematolodzy: gorzej mają chorzy z nawrotowym lub opornym na leczenie szpiczakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   21-02-2018, 14:06

Hematolodzy: gorzej mają chorzy z nawrotowym lub opornym na leczenie szpiczakiem Na szpiczaka plazmocytowego choruje obecnie ok. 10 tys. Polaków (Fot. Archiwum)

W ostatnich latach mamy wysyp nowych leków w terapii szpiczaka plazmocytowego. Na pewno w jakimś zakresie dla wybranych grup chorych każdy z tych preparatów powinien być refundowany - uważa prof. Tomasz Wróbel z UM we Wrocławiu.

Obecnie standardem w walce ze szpiczakiem plazmocytowym jest poddanie pacjenta chemioterapii mającej doprowadzić do remisji choroby, tak aby można było wykonać przeszczep komórek macierzystych (auto- lub allogeniczny) - pisze agencja informacyjna Newseria Biznes. 

W przypadku nawrotu choroby podaje się lek immunomodulujący (talidomid) lub inhibitory proteasomów (bortezomib), przy kolejnym nawrocie pacjent w ramach programu lekowego otrzymuje lenalidomid. Na tym możliwości leczenia pacjentów w Polsce jeżeli chodzi o dostęp do leków się kończy - czytamy.

– W ostatnich latach mamy wysyp nowych leków w terapii szpiczaka plazmocytowego. Mamy nowe inhibitory proteasomów, takie jak karfilzomib czy iksazomib. Mamy nowy lek immunomodulujący pomalidomid, nowe przeciwciała monoklonalne, które dotychczas nie były stosowane w terapii szpiczaka, takie jak daratumumab czy elotuzumab – mówi prof. Tomasz Wróbel z Kliniki Hematologii Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UM we Wrocławiu.

– Nie powiem, że wszystkie powinny być dostępne bez ograniczeń, ale na pewno w jakimś zakresie dla wybranych grup chorych właściwie każdy z tych leków powinien być refundowany - dodaje.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH