Hipercholesterolemia: ta terapia zmniejsza konieczność wykonania aferezy

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   04-04-2016, 12:47

Hipercholesterolemia: ta terapia zmniejsza konieczność wykonania aferezy

Firmy Sanofi i Regeneron poinformowały o uzyskaniu pozytywnych wyników badania III fazy, oceniającego stosowanie preparatu iniekcyjnego Praluent (alirokumab) u pacjentów z dziedziczną postacią zwiększenia stężenia cholesterolu we krwi nazywaną heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną (HeFH).

W celu wyrównania stężenia cholesterolu we krwi pacjentów, konieczne było stosowanie przewlekłych zabiegów aferezy (usuwania z krwi tzw. „złego”cholesterolu – LDL – w procesie podobnym do dializy nerkowej), wykonywanych raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

W badaniu Odyssey Escape osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy, wykazując, że u pacjentów, u których dodano Praluent do dotychczasowego schematu leczenia, uzyskano istotne zmniejszenie częstości wykonywania zabiegów aferezy o 75 procent w porównaniu z placebo (p<0,0001). Sześćdziesiąt trzy procent pacjentów leczonych preparatem Praluent przestało wymagać aferezy, w porównaniu z zerem procent pacjentów otrzymujących placebo.

Leczenie metodą aferezy jest inwazyjne i obciążające dla chorych, ponieważ każdy zabieg może trwać ponad trzy godziny. Może też łączyć się z niedogodnościami i wysokimi kosztami. Roczne leczenie jednego pacjenta metodą aferezy kosztuje w USA do 100 tys. dolarów. Wielu pacjentów musi daleko podróżować, aby poddać się zabiegowi, ponieważ jest on dostępny tylko w 60 ośrodkach na terenie kraju. W Niemczech, gdzie znajduje się 200 ośrodków, afereza LDL jest stosowana częściej. Koszt leczenia tam to 60 tys. euro rocznie na każdego pacjenta.

W zakończonym, kontrolowanym placebo badaniu III fazy wzięło udział 62 pacjentów z 14 ośrodków leczniczych w USA i Niemczech. U pacjentów tych stosowano wyjściowo regularne zabiegi aferezy przed randomizacją, w stałych odstępach czasowych co 1 lub 2 tygodnie.

Pacjentów przydzielono w sposób losowy do grupy otrzymującej Praluent w dawce 150 mg (n=41) podskórnie co 2 tygodnie lub do grupy otrzymującej placebo (n=21), w uzupełnieniu dotychczasowego schematu leczenia.

Okres leczenia prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby obejmował dwie fazy: przez pierwszych 6 tygodni pacjenci stosowali ustalony wcześniej schemat aferezy, a w okresie następnych 12 tygodni częstość wykonywania zabiegów aferezy korygowano zależnie od odpowiedzi na leczenie tj. odpowiednio do uzyskiwanego stężenia cholesterolu LDL u pacjenta.

Badanie stanowi część ogólnego programu badań III fazy Odyssey, który obejmuje ponad 25 000 pacjentów.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH