Hiperurykemia - czasem sama dieta nie wystarczy

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   22-09-2016, 10:12

Hiperurykemia - czasem sama dieta nie wystarczy Hiperurykemia jest również związana z chorobami tzw. metabolicznymi, czy inaczej dietozależnymi

Zwiększone stężenie kwasu moczowego, powszechnie określane jako hiperurykemia, to zjawisko powszechne, wiążące się przede wszystkim z chorobami cywilizacyjnymi. W pierwszej kolejności kojarzy się z dną moczanową.

Obecnie jednak wiadomo, że hiperurykemia może być również markerem wielu zaburzeń sercowo-naczyniowych, a dna moczanowa to jedynie objaw jego nadmiaru.

Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczynio­wych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem i gorszym rokowaniem. Niezwykle istotne jest także kontrolowanie i monitorowanie stężenia kwasu moczowego tak, aby uzyskać wartości docelowe ponieważ już po paru tygodniach utrzymującego się podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, a w okresie 5-letnim ryzyko to zwiększa się nawet dwukrotnie.

Hiperurykemia jest również związana z chorobami tzw. metabolicznymi, czy inaczej dietozależnymi. Dlatego dieta i skrupulatne stosowanie się do zaleceń lekarza daje obniżenie stężenia kwasu moczowego mniej więcej o 10-15%. To czasem za mało i konieczne jest włączenie farmakoterapii, która nie tylko skutecznie obniży poziom kwasu moczowego we krwi, ale także rozpuści już istniejące kryształki.

Do tych podstawowych objawów hiperurykemii należą tzw. ataki dny moczanowej, związane z odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach. Towarzyszy im stan zapalny, który daje dolegliwości odczuwane przez pacjenta czyli ból, zaczerwienienie, obrzęki i oczywiście deformacja stawów.

Natomiast tzw. hiperurykemia bezobjawowa nie daje objawów bezpośrednio odczuwalnych przez pacjenta, czyli nie ma tego bólu i zapalenia, natomiast daje bardzo groźne powikłania, m.in. wczesna miażdżyca, czyli zmiany w naczyniach wieńcowych, nadciśnienie tętnicze. Ale co bardzo ważne, u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym hiperurykemia aż 9-krotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu II.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH