Hiperurykemia w stanie przecukrzycowym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   11-10-2016, 14:08

Hiperurykemia w stanie przecukrzycowym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II U pacjentów ze stanem przed cukrzycowym hiperurykemia aż 9-krotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu II

"Zadbaj o swoje zdrowie. Wykreśl hiperurykemię" – to hasło, które ma determinować do podejmowania działań profilaktycznych, a obchody Światowego Dnia Reumatyzmu, które przypadają na 12 października są pretekstem, by mówić o problemie hiperurykemii.

Choć podwyższone stężenie kwasu moczowego przede wszystkim kojarzy się z chorobami reumatycznymi, jak na przykład dna moczanowa, to warto pamiętać, że jest to zjawisko wiążące się przede wszystkim z chorobami cywilizacyjnymi, w których dna moczanowa jest jedynie konsekwencją  hiperurykemii.

Większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w tym nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego czy cukrzycy typu 2 to tylko wybrane, najczęściej występujące niebezpieczne powikłania wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Nieleczona hiperurykemia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz wiąże się z odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach. Towarzyszy im stan zapalny, który daje dolegliwości odczuwane przez pacjenta, czyli ból, zaczerwienienie, obrzęki i oczywiście deformacja stawów.

Hiperurykemia, niestety nie daje objawów bezpośrednio odczuwalnych przez pacjenta, natomiast daje bardzo groźne powikłania, m.in. wczesną miażdżycę, czyli zmiany w naczyniach wieńcowych czy nadciśnienie tętnicze. Ale co bardzo ważne, u pacjentów ze stanem przed cukrzycowym hiperurykemia aż 9-krotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu II.

Zmiana stylu życia i diety
Hiperurykemia jest związana z chorobami tzw. metabolicznymi, czy inaczej dieto zależnymi, dlatego zmiana stylu życia odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stężenia kwasu moczowego na niskim poziomie. Osobom szczególnie narażonym na hiperurykemię zaleca się stosowanie odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu spożycia pokarmów zawierających duże ilości puryn tzn. mięsa, owoców morza, tłustych potraw i sosów oraz ograniczenie spożywania soków owocowych, napojów alkoholowych, w szczególności piwa.

Jednak ponieważ podłoże choroby jest również genetyczne to nawet bardzo restrykcyjna dieta w leczeniu hiperurykemii daje obniżenie stężenia kwasu moczowego tylko mniej więcej o 10-15%. To za mało i konieczne jest włączenie farmakoterapii, która nie tylko skutecznie obniży poziom kwasu moczowego we krwi, ale także rozpuści już istniejące kryształki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH