Hiszpania: nowy kodeks lekarski - to pacjent decyduje czy chce żyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   14-07-2011, 12:28

Nowy hiszpański kodeks lekarski stanowi, że pozwolenie nieuleczalnie choremu na śmierć jest moralnie słuszne.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, nowy lekarski kodeks etyczny opublikowano w Madrycie. Reguluje zasady uprawiania zawodu przez 225 tys. lekarzy i pielęgniarek. Najważniejsze nowe postanowienia dotyczą aborcji i prawa do godnej śmierci - dwóch najbardziej spornych kwestii, wokół których toczy się w Hiszpanii dyskusja.

 Rządzący socjaliści uchwalili rok temu nową liberalną ustawę o przerywaniu ciąży. Daje ona kobietom od ukończenia 16 lat prawo do zabiegu na życzenie do 12. tygodnia ciąży.

Ustawę o godnej śmierci miesiąc temu rząd przyjął (parlament ją zapewne uchwali). Pacjent miałby prawo odmówić poddania się terapii przedłużania życia za wszelką cenę; lekarz zaś musiałby pacjenta usłuchać, nawet jeśli pociągnie to za sobą zgon.

Hiszpańska Organizacja Lekarska OMC prowadziła w tych sprawach wielomiesięczne konsultacje. Ich wynikiem jest właśnie nowy kodeks. Stanowi on, że lekarz lub pielęgniarka nie mogą - z powodu tzw. klauzuli sumienia - odmówić kobiecie pełnej informacji o warunkach przerywania ciąży. Jeśli odmawiają z powodu klauzuli sumienia wykonania zabiegu, muszą wskazać inny szpital, który podejmie się aborcji - pisze GW.

W kwestii godnej śmierci nowy kodeks mówi, że ulżenie agonii pacjenta - w tym powstrzymanie się od sztucznego podtrzymywania życia czy stosowanie znieczulenia - jest nie tylko moralnie słuszne, ale też zgodne ze sztuką lekarską.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH