HIV: dolutegrawir i rylpiwiryna jako terapia dwulekowa

FARMAKOTERAPIA

Autor: GSK/ rynekaptek.pl   20-02-2017, 12:29

HIV: dolutegrawir i rylpiwiryna jako terapia dwulekowa Stosowanie dolutegrawiru i rylpiwiryny jako terapii dwulekowej w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z HIV-1 to leczenie eksperymentalne

Spółka ViiV Healthcare ogłosiła wyniki III fazy badań eksperymentalnego schematu dwulekowego, złożonego z dolutegrawiru i rylpiwiryny, do leczenia zakażenia HIV - informuje firma w komunikacie.

Stosowanie dolutegrawiru i rylpiwiryny jako terapii dwulekowej w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z HIV-1 to leczenie eksperymentalne, które nie zostało dotąd zarejestrowane w żadnym kraju.

Terapia dolutegrawirem i rylpiwiryną zapewniała supresję wirusa (RNA HIV-1 <50 kopii/mililitr) w tygodniu 48 na poziomie co najmniej równoważnym do wyników u pacjentów stosujących trój- lub czterolekowy schemat leczenia, zarówno w analizie zbiorczej, jak i w analizach indywidualnych badań SWORD 1 i SWORD 2.

Odsetek supresji wirusologicznej był podobny w obu grupach. Przy włączaniu pacjentów do badań mediana czasu trwania leczenia antyretrowirusowego wynosiła nieco ponad 4 lata. W grupie leczonych dolutegrawirem i rylpiwiryną najczęściej zgłaszanymi (>5%) zdarzeniami niepożądanymi były zapalenie nosa i gardła, bóle głowy, biegunka i zakażenie górnych dróg oddechowych.

Program badawczy obejmuje dwa badania z udziałem ponad 1000 pacjentów, u których osiągnięto wcześniej supresję wirusologiczną przy pomocy schematu trój- lub czterolekowego leczenia antyretrowirusowego (opartego na inhibitorze integrazy [INSTI], nienukleozydowym inhibitorze odwrotnej transkryptazy [NNRTI] lub inhibitorze proteazy [PI]). Pacjentów przydzielono losowo albo do grupy kontynuujących dotychczasowe leczenie trój- lub czterolekowe, albo do grupy zmieniających terapię na dolutegrawir i rylpiwirynę.

Odsetek niepowodzeń wirusologicznych wynosił <1% w grupie leczonych dolutegrawirem i rylpiwiryną oraz 1% w grupie leczonych trój- lub czterolekową terapią antyretrowirusową. Nie zgłaszano mutacji związanych z opornością na INSTI.

Profile bezpieczeństwa dolutegrawiru i rylpiwiryny w tych badaniach były spójne z danymi z druków rejestracyjnych każdego z tych leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH